Ciepło/Zimno

11 grudnia w Muzeum Miejskim we Wrocławiu rozpocznie się wystawa Ciepło/Zimno, na której Karolina Jaklewicz zaprezentuje swoje obrazy. Twórczość malarki charakteryzuje odważny i nowatorski język geometrii.

Karolina Jaklewicz, „Uran” z cyklu „Obiekty platoniczne”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Jaklewicz, „Uran” z cyklu „Obiekty platoniczne”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Jaklewicz należy do grona najciekawszych artystek wrocławskich młodego pokolenia. Wystawa w Muzeum Miejskim odbędzie się w ramach cyklu Patio Młodych, czyli pokazów młodych wrocławskich artystów. Do tej pory w patio Starego Ratusza swoją twórczość prezentowali m.in.: Natalia Okoń, Halina Trela, Tomasz Pietrek, Manfred Bator, Małgorzata Zukterowska oraz Anna Bujak. Kuratorem cyklu jest Anna Kania Saj.

Od początku mojej geometryzującej historii staram się nadać abstrakcji geometrycznej nowy, niematematyczny wymiar. Wystawa Ciepło/Zimno to kolejna próba poszukiwania narracyjnych możliwości sztuki geometrycznej, ukazanie jej drugiego, niekoniecznie racjonalnego oblicza. To opowieść o paradoksie, o łączeniu przeciwległych biegunów, o napięciach między sprzecznościami, obserwacją ich wzajemnych relacji, umiejętności współistnienia… – mówi Karolina Jaklewicz.

Karolina Jaklewicz – jest absolwentką Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2000–2003 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa obroniła u prof Stanisława Kortyki, a z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof Wojciecha Kaniowskiego. W listopadzie 2012 roku obroniła pracę doktorską na wrocławskiej ASP pt. Idea a forma geometryzująca w malarstwie. Obecnie Karolina Jaklewicz pracuje jako adiunkt w Zakładzie Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.  Od 2009 roku jest kuratorką programową w Galerii Sztuki Socato, pomysłodawczynią i jurorką w Przeglądzie Młodej Sztuki Świeża Krew. Zajmuje się naukowym badaniem relacji pomiędzy architekturą a sztukami wizualnymi. Brała udział w kilkunastu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych.

Karolina Jaklewicz, Ciepło/Zimno 
Od 11 grudnia 2015 roku do 30 stycznia 2015 roku
Wernisaż: 11 grudnia 2015 roku, godzina 17.00
Muzeum Miejskie Wrocławia (Stary Ratusz)

Dodaj komentarz