Luna

Do 23 stycznia CSW Kronika w Bytomiu zaprasza na wystawę Natalii Bażowskiej. Wystawa Luna, zwracając uwagę na oczywisty fakt egoizmu człowieka, zapominającego o tym, jak bardzo uzależnieni jesteśmy od świata przyrody, otwiera przestrzeń komunikacji międzygatunkowej, prowokując zbliżenie z dzikim Innym.

Natalia Bażowska, „Luna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Bażowska, „Luna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W naturze wilki żyją w zorganizowanych grupach społecznych, są w stanie stworzyć najbardziej złożoną i funkcjonalną strukturę hierarchiczną w świecie zwierząt. Dla grupy hierarchia jest fundamentalna –  jeśli zostaje zaburzona, wataha się rozpada. Wykluczone wilki żyją poza stadem. Są to osobniki, które w jakiś sposób sprawiały stadu trudność: nie chciały lub nie mogły się podporządkować. Żyjąc w odosobnieniu, w celu uniknięcia konfliktów, nie znaczą swoim zapachem terytoriów, często też rezygnują z wycia. Samotne wilki intensywnie wędrują w poszukiwaniu niezajętego jeszcze obszaru, na którym mogą zamieszkać, a także w poszukiwaniu innych osobników, w poszukiwaniu bliskości.

Luna – bohaterka, a zarazem współtwórczyni pracy Natalii Bażowskiej –  jest wilczycą oddzieloną od stada, żyjącą na terenie Wilczego Parku w Stobnicy, prowadzącego prace nad zachowaniem rzadkich i ginących gatunków zwierząt polskich. Przebywające tam wilki są w pewnym stopniu socjalizowane z ludźmi, przez co stają się wobec nich bardziej ufne, tracą na swej dzikości i ostrożności wobec człowieka – gatunku, który kiedyś nieomalże doprowadził do ich zagłady. Jednak oba gatunki są do siebie psychicznie podobne: żyją w grupach, planowo zakładają rodziny, posiadają osobnika alfa, prowadzą grupowe wyprawy i odznaczają się ksenofobicznym stosunkiem do obcych.

Natalia Bażowska – urodziła się w 1980 roku. Artystka wizualna, malarka. Ukończyła Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2010 roku obroniła doktorat w Katedrze i Klinice Psychiatrii SUM, pt. Ocena emocji wywołanych przekazem wizualnym u osób cierpiących na depresję. Interesuje ją człowiek, jego psychika i fizjologia. Jednocześnie obserwacje zachowań zwierząt w ich naturalnym środowisku w połączeniu ze zdobytą wiedzą medyczną umożliwiają jej odnajdowanie podobieństw pomiędzy światem ludzi a zwierząt.

Natalia Bażowska, Luna
Od 5 grudnia 2015 roku do 23 stycznia 2016 roku
Kuratorka: Agata Cukierska
CSW Kronika
Bytom

Dodaj komentarz