• 2015-12-07

Roby Lakatos & Polish Friends

15 grudnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się koncert cygańskiego króla skrzypiec Roby Lakatos.

Roby Lakatos & Polish Friends (Roby Lakatos i Szymon Klima) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roby Lakatos & Polish Friends (Roby Lakatos i Szymon Klima) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Roby Lakatos & Polish Friends zrodził się w lutym 2013 roku, kiedy to do Krakowa zawitał słynny węgierski wirtuoz skrzypiec Roby Lakatos aby wystąpić na koncercie w krakowskiej Filharmonii. Organizatorzy koncertu zaprosili wówczas młodego, ale już z bogatym dorobkiem artystycznym, klarnecistę krakowskiego Szymona Klimę, który wystąpił gościnnie u boku Roby Lakatosa. W tym czasie Szymon Klima wraz z grupą krakowskich muzyków jazzowych zrealizował niezwykle interesujący, łączący idiom klasyczny z jazzową improwizacją, projekt muzyczny Lutosławski Retuned poświęcony w całości twórczości Witolda Lutosławskiego i obejmujący również tą część jego twórczości, którą kompozytor podpisywał pseudonimem Derwid. Tak rozpoczęła się współpraca, której owocem był kolejny koncert w sierpniu 2013 roku w Starej Zajezdni w Krakowie, a także koncert na rozpoczęcie roku 2014, również w Starej Zajezdni w Krakowie.

W koncercie 15 grudnia obok Roby Lakatosa oraz Szymona Klimy wystąpią tak znakomici muzycy jak zdobywca nagrody Fryderyka pianista Dominik Wania, kontrabasista i kompozytor Adam Kowalewski, który brał m.in. udział w wielu koncertach i nagraniach płytowych u boku Nigela Kennedy’ego, saksofonista Tomasz Pruchnicki, klarnecista Krzysztof Klima oraz perkusista Dawid Fortuna. W programie koncertu znajdują się m.in. tak znane utwory jak słynny Czardasz Vittorio Montiego, To ostatnia niedziela Jerzego Petersburskiego, Armando’s Rumba Chicka Corei, Karawana D. Ellingtona, Oblivion A. Piazzolli oraz znany rosyjski romans cygański Oczy czarne.


Roby Lakatos & Polish Friends
15 grudnia 2015 roku, godz. 19.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz