Republika naszych marzeń

Republika Naszych Marzeń to projekt realizowany w ramach Dni Grzegorza Ciechowskiego organizowanych przez Gminę Miasta Toruń.

Galeria Rusz / Republika naszych marzeń / Toruń 2015 – projekty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Rusz / Republika naszych marzeń / Toruń 2015 – projekty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł projektu nawiązuje do płyty Republika marzeń zespołu Republika, a jednocześnie stanowi punkt wyjścia dla artystów z Galerii Rusz, którzy w swoich pracach chcą zaproponować nowe spojrzenie na twórczość Ciechowskiego i Republiki. Stworzyli cykl prac, które w grudniu tego roku zostaną zaprezentowane w przestrzeni publicznej Torunia i Warszawy – na bilbordach i pojazdach komunikacji miejskiej.

Słowo republika oznacza świat idealny, krainę spełnionych marzeń. Kultowy i charakterystyczny znak zespołu Republika – biało-czarne pasy to konfrontacja marzenia z rzeczywistością. W naszych głowach często tkwi taki czarno-biały świat. Często nie rozumiemy złożoności i skomplikowania współczesnego świata – jesteśmy bezkrytyczni wobec jego zagrożeń, nie wykorzystujemy również szans, które nam niesie. Tęsknimy za bananową republiką – światem idealnym, krainą marzeń. Ale paradoksalnie, często robimy wszystko, żeby do tej krainy marzeń nie dotrzeć. W czasach komunizmu tęskniliśmy za wyidealizowaną wolnością. Myśleliśmy, że jak ją zdobędziemy, to wszystkie problemy znikną. Wolność daje wiele możliwości, ale wymaga również wysiłku, pracy i mierzenia się z problemami, by móc z niej w pełni korzystać – komentuje prezentowane prace Rafał Góralski.

Prace artystów z Galerii Rusz będą eksponowane w przestrzeni publicznej Torunia i Warszawy:

  • Od 1 do 31 grudnia 2015 roku – ekspozycja prac na bilbordach w Toruniu oraz w Warszawie
  • Od 7 do 20 grudnia 2015 roku – ekspozycja prac na autobusie i tramwaju komunikacji miejskiej w Toruniu

Republika naszych marzeń
Od 1 do 31 grudnia 2015 roku
Toruń
Warszawa

Dodaj komentarz