Ziarno piasku w źrenicy oka

Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000–2015 to tytuł wystawy Anny Konik, którą od 4 grudnia będzie można obejrzeć w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Anna Konik, „Play back (of Irene)”, fotografia z wystawy „Strach i zauroczenie” w Atlasie Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Konik, „Play back (of Irene)”, fotografia z wystawy „Strach i zauroczenie” w Atlasie Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawę otworzy wideoinstalacja W tym samym mieście, pod tym samym niebem… poświęcona tematowi uchodźców. Praca ta, realizowana w latach 2011–2015, po raz pierwszy zostanie pokazana w tak monumentalnej skali.

W obecnym kształcie wideoinstalacja składa z trzydziestu pięciu epizodów filmowych, realizowanych w Sztokholmie, Białymstoku, Bukareszcie, Stambule i Nantes. W gettach dla uchodźców niedaleko tych miast Anna Konik odnalazła kobiety doświadczone horrorem zbrojnych konfliktów i prześladowań na tle rasowym z wielu krajów świata (Czeczenia, Inguszetia, Afganistan, Irak, Syria, Somalia, Kongo, Nigeria, Kamerun). 35 kobiet opowiedziało Annie Konik swoje historie, które przed kamerą odtworzyły w pierwszej osobie mieszkające w centrum tych miast Szwedki, Polki, Rumunki, Turczynki i Francuzki. Na prośbę artystki wcieliły się w role uchodźczyń, użyczając im twarzy i głosów.

Na wystawie pokazane zostaną także inne prace Anny Konik z lat 2000–2015. Jedną z nich jest utwór wideo Play back (of Irenè), artystyczny zapis doświadczenia zbliżającej się śmierci. Bohaterką tej wideoinstalacji jest alpinistka, która przeżyła wypadek w Alpach i przez kilkadziesiąt sekund znajdowała się na granicy życia. Konik wróciła z Irenè na miejsce zdarzenia i zarejestrowała jej próbę wydobycia z pamięci strzępków wrażeń, myśli i dźwięków, jakie towarzyszyły spadaniu ze skały.

Anna Konik, Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000–2015
Od 4 grudnia 2015 roku do 14 lutego 2016 roku
Wernisaż: 4 grudnia 2015 roku, godzina 19.00
Kuratorka: Ewa Gorządek
Wystawa zorganizowana we współpracy z Wissenschaftskolleg zu Berlin
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa

Dodaj komentarz