• 2015-12-05

Polskie filmy w Sundance

Od 21 stycznia filmy Córki dancingu (reż. Agnieszka Smoczyńska) i Wszystkie nieprzespane noce (reż. Michał Marczak) będą walczyć o nagrody podczas festiwalu w Sundance, gdzie od lat odbywa się najsłynniejszy festiwal kina niezależnego na świecie. Początki imprezy, która swój kształt oraz status zawdzięcza Robertowi Redfordowi, sięgają 1978 roku.

„Córki dancingu”, reż. Agnieszka Smoczyńska (źródło: materiały prasowe)

„Córki dancingu”, reż. Agnieszka Smoczyńska (źródło: materiały prasowe)

W prestiżowym Konkursie Zagranicznych Filmów Fabularnych znalazł się obraz Córki dancingu w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. O laury Sundance polski musical z Kingą Preis, Magdaleną Cielecką i Jakubem Gierszałem będzie rywalizować z 11 tytułami z całego świata. To kolejny sukces festiwalowy filmu Smoczyńskiej. Obraz, w którym odżywają największe hity parkietów lat 70. i 80., został już Najlepszym Debiutem Reżyserskim 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Otrzymał tam również Nagrodę za Najlepszą Charakteryzację.

Podczas Sundacne Film Festival swoją premierę będzie miał również najnowszy film Michała Marczaka Wszystkie nieprzespane noce. Powalczy on o nagrodę w zagranicznym konkursie filmów dokumentalnych. Marczak znany jest widzom za sprawą głośnego obrazu Fuck for Forest.

„Wszystkie nieprzespane noce”, reż. Michał Marczak (źródło: materiały prasowe)

„Wszystkie nieprzespane noce”, reż. Michał Marczak (źródło: materiały prasowe)

Wszystkie nieprzespane noce to błyskotliwy portret współczesnych polskich dwudziestolatków, mający szansę stać się manifestem niespokojnego pokolenia urodzonych po 1989 roku. Na dwa lata warszawskie ulice, kluby, kawiarnie i mieszkania stały się naturalnym planem zdjęciowym, w których powstała intymna i prawdziwa opowieść o młodych ludziach na podobieństwo Niewinnych czarodziejów Andrzeja Wajdy. Film jest produkcją polsko-brytyjską.

Sundance Film Festival
Od 21 do 31 stycznia
Sundance

Dodaj komentarz