• 2015-12-05

Puls Literatury trwa

Tradycyjnie na początku grudnia Łódź zamienia się w prawdziwe centrum wielbicieli literatury. Od 3 do 13 grudnia odbywa się tam dziewiąta edycja Festiwalu Puls Literatury organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.

9. Festiwal Puls Literatury – plakat (źródło: materiały prasowe)

9. Festiwal Puls Literatury – plakat (źródło: materiały prasowe)

Każdorazowo imprezie przyświeca hasło – tym razem jest to zabawa językowa W i Na, którą tłumaczyć można w wieloraki sposób. Od najprostszego – tego, co zamknięte, w zderzeniu z czymś na zewnątrz – do opozycyjnych par: wolność i zniewolenie, klasyka i nowatorstwo, mainstream i off. Dlatego cykle proponowanych paneli odnoszą się do postaci niezwykłych, wymykających się szablonom, tworzących specyficzne dzieła, a także oddziałujących na kolejne pokolenia twórców – mówimy tu o Tadeuszu Kantorze, Rafale Wojaczku czy też prawdziwym guru światowej poezji – Johnie Ashberym. Oprócz cenionych i popularnych pisarzy, takich jak Manuela Gretkowska, Jacek Dehnel, Michał Witkowski, Ziemowit Szczerek, Marcin Świetlicki, Adam Wajrak, organizatorzy proponują spotkania z autorami równie ważnymi, choć w ich odczuciu niesłusznie pomijanymi, a przecież mającymi wiele ciekawego do powiedzenia – Zbigniewem Kruszyńskim, Krzysztofem Jaworskim czy Grzegorzem Wróblewskim.

Na festiwalu pojawią się laureaci największych literackich laurów: Nagrody Szymborskiej – Roman Honet i Jacek Podsiadło (także laureat Silesiusa), Nagrody Literackiej Gdynia – Michał Cichy, Poznańskiej Nagrody Literackiej – wspomniany Kruszyński, a także zeszłoroczna laureatka Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima – Hanna Krall. Gośćmi będą także pisarze z zagranicy – czołowy czeski postmodernista Michal Ajvaz, młodzi poeci z Ukrainy, a także twórcy z Bułgarii, Wielkiej Brytanii i Danii.

Puls Literatury to tradycyjnie także wiele konkursów, takich jak m.in. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jacka Bierezina, Ogólnopolski Konkurs na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego, Ogólnopolski Konkurs Na Małą Formę Dramatyczną i Turniej Jednego Wiersza „O czekan Jacka Bierezina”, w którym udział może wziąć każdy chętny.

Poza tym spektakle – premiera Ziemi obiecanej w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi i Lubiewo Teatru Nowego w Krakowie – koncerty (Fonetyka, Świetliki, Brzoska i Gawroński), a także wystawy organizowane w przestrzeni Domu Literatury przy ul. Roosevelta 17.

Tradycyjnie 13 grudnia w Teatrze Nowym odbędzie się Gala Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Osoby nie mające możliwości uczestniczenia w wydarzeniu, będą mogły śledzić je na żywo w internecie.

Warto wspomnieć, że Festiwal Puls Literatury rozpoczął się pod koniec października edycją regionalną. Imprezy festiwalowe odbyły się w Ujeździe, Parzęczewie, Radomsku, Brzezinach, Poddębicach i Bełchatowie. Dodatkowo Puls Literatury po raz kolejny 1 grudnia pojawił się także w Warszawie. To przedsmak przed atrakcjami, jakie związane są z jubileuszową, dziesiątą edycją Pulsu. W 2016 roku organizatorzy planują festiwalowe dni m.in. w Londynie i Berlinie.

9. Festiwal Puls Literatury
Od 3 do 13 grudnia 2015 roku
Dom Literatury w Łodzi

Dodaj komentarz