• 2015-12-05

Gwałt. Głosy – spektakl w teatrze Powszechnym

Usłyszeć niesłyszane. Zobaczyć to, co ukryte. Wyjść z ciszy. Przeciwstawić się przemocy. Nie zgodzić na milczenie. Gwałt. Głosy to teatralny protest wobec powszechnego zjawiska przemocy seksualnej wobec kobiet. Spektakl będzie można zobaczyć 7, 8 i 9 grudnia w Warszawie.

„Gwałt. Głosy”, reż. Agnieszka Błońska (źródło: materiały organizatora)

„Gwałt. Głosy”, reż. Agnieszka Błońska (źródło: materiały organizatora)

Projekt ten to próba zmierzenia się ze złożonością tego problemu, dekonstrukcji potocznego myślenia i zakwestionowania społecznej percepcji. To oddanie głosu tym, które najczęściej nie są pytane: kobietom, które doświadczyły przemocy. Kobietom, które swoim wielogłosem opowiadają o doświadczeniu nieposiadającym narodowości, wieku ani orientacji. O gwałcie. Głosy kobiet przeplatają się tu ze sobą, nawiązując do indywidualnych doświadczeń i odrębnych historii. Historii, które zdarzyły się naprawdę.

Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem były badania dotyczące przemocy seksualnej i sytuacji kobiet mających za sobą doświadczenie gwałtu, przeprowadzone przez Fundację na rzecz Równości i Emancypacji STER we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Kobiet VICTORIA z Rzeszowa i Stowarzyszeniem WAGA z Gdańska. Jasno z nich wynika, że rozmowa o przemocy seksualnej, a o gwałcie w szczególności jest bardzo trudna, o ile w ogóle możliwa, ponieważ gwałt jest jednym z najbardziej traumatycznych i przemilczanych doświadczeń. Do końca życia pozostaje bolesną, otwartą raną. Wiele kobiet nie mówi o tym swoim bliskim, nie decyduje się na drogę sądową. Dla większości kobiet uczestniczących w badaniu spotkanie z ankieterką było pierwszą okazją do rozmowy o gwałcie. Spektakl powstał w dialogu z badaniami, nawiązując bezpośrednio do rozmów przeprowadzonych z ich uczestniczkami.

reżyseria: Agnieszka Błońska
scenariusz: na podstawie tekstu Sylwii Chutnik, cyklu wywiadów oraz tekstów twórczyń spektaklu
reżyseria świateł: Artur Sienicki
producentka spektaklu: Anna Grzelewska
obsada: Alicja Aleksandrowicz, Agnieszka Bińczycka, Ana Forma, Jolanta Gawęda, Elżbieta Hołoweńko, Aleksandra Margryta, Rozalia Merzicka, Danuta Nagórna, Zofia Nawrocka, Jolanta Olszewska, Natalia Skoczylas, Alina Synakiewicz, Anna Zajdel

Gwałt. Głosy
Premiera 7 grudnia 2015 roku
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Dodaj komentarz