• 2015-12-05

Dobre Duchy Teatru

8 grudnia odbędzie się wernisaż interaktywnej wystawy Duchy teatru w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Wydarzenie towarzyszy festiwalowi Boska Komedia oraz obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce i potrwa do 13 grudnia.

„Duchy teatru”, fot. Tomasz Wiech (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Duchy teatru”, fot. Tomasz Wiech (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Duchy Teatru odbywająca się podczas festiwalu Boska Komedia to zwieńczenie projektu będącego refleksją o tych, bez których magia teatru nie mogłaby zaistnieć – maszynistach, akustykach, elektrykach, garderobianych i wielu innych osobach biorących udział w skomplikowanym procesie powstawania spektaklu. Pokazane jest to, co często jest dla widza niedostępne, uobecnieni ci, którzy zwykle pozostają niewidzialni, „powracają do rzeczy samych” – starając się ukazać inne życie przedmiotów, które w teatrze są tak powszechne, że aż przezroczyste. Wreszcie: uświadamiana zostaje mnogość elementów składowych, których harmonijne współistnienie tworzy finalny efekt przedstawienia teatralnego.

Interaktywna ekspozycja składająca się z multimedialnej instalacji, projekcji 3D, kolaży fotograficznych i fonosfery, to nie tylko próba pokazania jak fascynującym organizmem jest teatr, ale zaproszenie do wspólnego doświadczania go – w myśl zasady Merleau-Ponty’ego, że „percepcja nie jest kwestią intelektualnej kontemplacji, lecz aktywnego związku z rzeczami”.

Projekt Duchy Teatru realizuje Teatr Łaźnia Nowa w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Działania edukacyjne i kulturalne, które podejmują, zmierzają do stworzenia narracji o osobach ukrytych za teatralnymi kulisami oraz wytworach ich rzemieślniczej pracy.

Kurator: Bartosz Szydłowski
Koncepcja i aranżacja: Małgorzata Szydłowska
Filmy 3D: Przemysław Fik
Zdjęcia: Małgorzata Szydłowska, Tomasz Wiech
Video animacje: Dawid Kozłowski
Filmy time lapse: Alek Trafas
Instalacja interaktywna: Małgorzata Szydłowska, Bartosz Szydłowski
Światło: Sławomir Matysiak
Realizacja dźwięku: Rafał Szumny
Oprawa graficzna: Zbyszek Prokop
Sesje zdjęciowe zrealizowane w: Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Groteska, Teatrze Łaźnia Nowa, Operze Nowej w Bydgoszczy, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Duchy teatru
Wystawa potrwa od 8 do 13 grudnia 2015 roku
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Dodaj komentarz