Reklama w telewizji – to warto wiedzieć

W telewizji oraz internecie możemy zauważyć coraz więcej różnorodnych spotów reklamowych. To właśnie w ostatnim czasie reklama wizualna zyskała ogromną popularność, ponieważ ta forma marketingu ma największy wpływ na potencjalnego klienta. Zatem w jaki sposób reklama wizualna oddziałuje na ludzi?

Źródło: materiały prasowe Ostro-Video

Źródło: materiały prasowe Ostro-Video

Wiarygodna reklama. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat reklama wizualna bardzo się zmieniła. Początkowo ten typ marketingu był bardzo łagodny. Miał charakter jedynie informacyjny, dzięki temu potencjalny klient wiedział, iż dany produkt istnieje. Pierwsze spoty reklamowe były zazwyczaj krótkie. Często były to zabawne filmy reklamowe, których zadaniem było przekonanie potencjalnego klienta do zakupu danego produktu. Jednak ich głównym celem było również stworzenie marki, która stałaby się rozpoznawalna. Zatem w jaki sposób reklama zmieniła się w kolejnych latach?

Wraz z prężnym rozwojem internetu, coraz trudniej było skutecznie zareklamować swój produkt. Internet, z którego korzystało stopniowo coraz więcej osób, stwarzał nowe możliwości reklamowe. Z tego powodu reklama wizualna diametralnie się zmieniła. Ze względu na dużą konkurencyjność na rynku, reklama w telewizji przybrała bardziej agresywną formę. Często nie ma ona charakteru tylko i wyłącznie informacyjnego, jak to miało miejsce w drugiej połowie XX wieku, gdy telewizja dopiero się rozwijała. Obecnie ta forma marketingu silnie oparta jest na znajomości ludzkiej psychiki, doskonale wpływa na potencjalnych klientów. W swojej treści często odnosi się do wielu emocji oraz uczuć, dzięki temu klient chętniej sięga po dany produkt. Całe spoty są tworzone w oparciu o ogromną wiedzę, jaką posiadają ich twórcy. Należy mieć świadomość, iż wraz z prężnym rozwojem reklamy telewizyjnej, zmieniła się także jej funkcja. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu podstawową funkcją reklamy było zaspokajanie potrzeb. Obecnie misją reklamy w telewizji jest kreowanie potrzeb. Jednak czy nie jest to przeprowadzane w zbyt agresywny sposób?

Agresywny środek przekazu. Reklamy wizualne mają największy wpływ na najmłodszych. To właśnie dzieci są najbardziej narażone na pewne niebezpieczeństwo, jakie jest związane z oglądaniem reklam. Niewiele osób ma świadomość, jednak nowoczesne reklamy operują elementami psychoaktywnymi. Możemy do nich zaliczyć między innymi pulsacje obrazu, a także intensywność dźwięku. Do grupy elementów psychoaktywnych należy także miganie obrazu, które odbywa się w ściśle określonych częstotliwościach, jak i również przemienny montaż obrazu czarno-białego z obrazem kolorowym. Wielu producentów reklam w celu przykucia jeszcze większej uwagi najmłodszych stosuje puste klatki, które są nieuchwytne dla ludzkiego oka, a także dźwięki perkusji, które charakteryzują się określonymi częstotliwościami. Niewielu ludzi wie, iż w reklamach wizualnych producenci także wykorzystują muzykę elektroniczną, która charakteryzuje się częstotliwościami niektórych fal mózgowych. Wszystkie wymienione elementy sprawiają, iż dziecko jest w transie i bardzo trudno je oderwać od bloku reklamowego. Niestety często ten agresywny środek przekazu ma negatywny wpływ na naszych najmłodszych, jednak należy pamiętać, iż nie wszystkie spoty reklamowe są złe.

Wraz z rozwojem telewizji, na ekranie zaczęły pojawiać się reklamy wizualne. Początkowo reklama w telewizji miała charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Pomagała zaspokajać podstawowe potrzeby swoich klientów. Obecnie jej główną misją nie jest zaspokajanie potrzeb, a tylko i wyłącznie ich kreowanie, o czym szczególnie powinniśmy pamiętać.

Artykuł poleca OSTRO: reklama w telewizji

Dodaj komentarz