• 2015-12-04

Po co psuć atmosferę w Teatrze Nowym w Poznaniu

8 i 9 grudnia w Teatrze Nowym w Poznaniu zaprezentowany zostanie gościnny spektakl opowiadający historię Wojciecha Kroloppa i molestowanych przez niego chórzystów Po co psuć i tak już złą atmosferę. Sztuka ta to studium zmowy milczenia, połączone z wnikliwą analizą kondycji politycznej, biznesowej i kulturalnej elit Poznania.

„Po co psuć i tak już złą atmosferę”, reż. Aleksandra Jakubczak, plakat (źródło: materiały organizatora)

„Po co psuć i tak już złą atmosferę”, reż. Aleksandra Jakubczak, plakat (źródło: materiały organizatora)

Projekt narodził się podczas rezydencji Sopot Non Fiction we wrześniu 2014. Nosił wtedy tytuł Poznań: Miasto Otwarte i był próbą stworzenia portretu Poznania, jego politycznych, biznesowych i kulturalnych elit. Na podstawie materiałów dokumentalnych autorzy próbowali przedstawić chór elit i mieszczan poklepujących się wzajemnie po plecach, który wytwarza język i sposób dyskusji betonujący miasto i jego społeczność.

W kolejnej fazie projektu pod tytułem Po co psuć i tak już złą atmosferę głównym tematem stała się sprawa Wojciecha Kroloppa i jego chóru, która ma szansę stać się soczewką skupiającą nurtujące nas problemy. Wielopiętrowa zmowa milczenia, z jaką mieliśmy do czynienia w przypadku tej sprawy, związane z nią mechanizmy wyparcia, szukania wymówek, budowania pozornego spokoju w imię partykularnych interesów lub tak zwanych wyższych wartości są podstawą do pytań o kategorie winy i odpowiedzialności, o realne i symboliczne konsekwencje ukrywania niewygodnej prawdy, wreszcie o procesy stwarzające i podtrzymujące zamknięty system ochronny wokół jawnie czynionego zła. Wydarzenia, na kanwie których oparty jest spektakl, wydarzyły się w konkretnym miejscu i czasie. Czy jednak możemy mieć pewność, że gdzie indziej się nie powtórzą?

Po spektaklu 8 grudnia odbędzie się dyskusja z udziałem autora książki Maestro. Historia milczenia Marcina Kąckiego. Dyskusję poprowadzi Adam Suwart. Wszystko to w ramach projektów, które przyświecają Teatrowi Nowemu. Dotyczą one m.in. poruszania ważnych lokalnych tematów – często trudnych i bolesnych.

Jesteśmy przekonani, że po upływie tylu lat od wydarzeń przedstawionych w opartym na książce spektaklu Po co psuć i tak już złą atmosferę przyszedł czas na otwartą debatę, której celem nie jest rozliczenie przeszłości, ale budowanie przyszłości opartej na zaufaniu społecznym – stwierdzili przedstawiciele Teatru.

Tekst i dramaturgia: Krzysztof Szekalski
Konsultacja dramaturgiczna: Michał Wybieralski
Reżyseria: Aleksandra Jakubczak
Scenografia: Monika Nyckowska
Muzyka: Daniel Pigoński
Obsada: Anna Kłos-Kleszczewska, Michał Czachor, Mateusz Łasowski, Sebastian Perdek
Produkcja: Fundacja Teatru BOTO, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Konfrontacje

Po co psuć i tak już złą atmosferę
8 i 9 grudnia 2015 roku
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu

Dodaj komentarz