• 2015-12-04

Piaski pustyni

11 grudnia w Galerii Entropia we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Zuzanny Janin Piaski pustyni. Podczas otwarcia odbędzie się również
spotkanie z autorskie z artystką.

Zuzanna Janin, stopklatka z filmu „Taniec jako urządzenie (Miasto)”, 2015 (źródło: materiały projektowe organizatora)

Zuzanna Janin, stopklatka z filmu „Taniec jako urządzenie (Miasto)”, 2015 (źródło: materiały projektowe organizatora)

Tytułowe piaski pustyni to językowy mix powstały z nazw popularnych lakierów używanych do samochodu Volvo V70 (sand stone i desert wind). Z karoserii tego modelu wykonana jest rzeźba DRONY / VOLVO V70 zamienione w 4 DRONY.  

Rodzinny, bezpieczny samochód zamieniony w bezzałogowe aparaty wojenne to wizualizacja przejścia z epoki samochodów osobowych w epokę dronów – bezzałogowych urządzeń latających wykorzystywanych do zabijania, szpiegowania, fotografowania, filmowania i lokacji obiektów i ludzi.  Można odczytać to  jako metaforę rozpadu społecznych porządków: bezpieczeństwa i wspólnoty rodziny (rodzinne, pakowne kombi) na rzecz zaawansowanych technologicznie śmiercionośnych i szpiegujących urządzeń sterowanych, podobnie jak w grach komputerowych, samotnie i zdalnie znad ekranu komputera.

Rzeźbie towarzyszy praca Taniec jako urządzenie mapujące (miasto), gdzie figura tańczącej osoby filmowanej z drona, zamieniona zostaje w urządzenie do wyznaczania mapy codziennych wędrówek miejskich. Napięcie wytworzone między obrazem radosnego tańca, a perspektywa obserwowania go z niebezpiecznego, potencjalnie śmiercionośnego obiektu stanowią tu dopełnienie wizji współczesności. 

W drugim pomieszczeniu pokazana jest praca Postać z dzieckiem. Malutka rzeźba obładowanego mężczyzny z dzieckiem na ręku, wykonana z żywicy epoksydowej ustawiona jest na pniu akacji – drzewa imigranta, które przywędrowało do Polski w XVI wieku. Jego odmiana Robinia dotarła do Polski z Ameryki Środkowej i Północnej w na przełomie XVIII i XIX wieku i doskonale się przyjęła się na piaskach Mazowsza.

W wieczór otwarcia odbędzie się również XXIV spotkanie autorskie z Zuzanną Janin z cyklu Szczyt Formy: zatytułowane Pomiędzy. O nienarracyjności sztuki.

Zuzanna Janin – urodziła się w 1964 roku. Studiowała na ASP w Warszawie i Ecole Cantonale d’Art du Valais w Sierre (Szwajcaria). Rzeźbiarka, autorka instalacji, wideo instalacji, fotografii i działań performatywnych. Współałożycielka galerii lokal_30. Zajmuje się tematyką miejsca, pamięci i czasu. Głównym motywem jej prac jest wizualizacja nieuchwytnego stanu pomiędzy. Artystka transformuje odnalezione w pamięci fragmenty autobiografii i uniwersalizuje je zderzając z pamięcią zbiorową i obrazami powszechnej historii na tle współczesnych problemów społecznych i politycznych.

Zuzanna Janin, Piaski pustyni
Od 11 do 30 grudnia 2015 roku
Wernisaż: 11 grudnia 2015 roku, godzina 18.00
Kuratorzy: Alicja i Mariusz Jodko
Spotkanie z Zuzanną Janin z cyklu Szczyt Formy: 11 grudnia 2015 roku, godzina 18.30
Koordynacja cyklu: Karolina Freino
Prowadzenie spotkania: Martyna Muth
Galeria Entropia
Wrocław

Dodaj komentarz