• 2015-12-04

Rusza Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia

Rusza jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce – Boska Komedia. Wydarzenie organizowane przez Teatr Łaźnia Nowa i Krakowskie Biuro Festiwalowe to wielkie święto sceny – konkurs przedstawień, showcase oraz przegląd prapremier i debiutów w jednym. W tym roku potrwa od 4 do 13 grudnia.

8. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia – plakat (źródło: materiały prasowe)

8. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia – plakat (źródło: materiały prasowe)

Po raz pierwszy zawładnął deskami krakowskich scen w grudniu 2008 roku. Od tego czasu stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu teatralnym. Festiwal daje możliwość zobaczenia najważniejszych przedstawień z całego kraju w przeciągu zaledwie 10 dni, dla twórców stanowi zaś okazję tak do zaprezentowania swoich artystycznych działań, jak również ich omówienia z zagranicznymi krytykami i producentami.

Najgorętsza część festiwalu – Polski Konkurs Inferno – to rywalizacja najbardziej prowokujących i ekscytujących tytułów minionego sezonu. Przyznawane są również nagrody indywidualne dla twórców, finansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyboru laureatów dokonuje międzynarodowe jury, składające się z dyrektorów światowych festiwali.

W sekcji Paradiso prezentują się młodzi, nieodkryci bądź jeszcze niedocenieni twórcy, natomiast Purgatorio to spektakle spięte klamrą wiodącej myśli, szczególnie interesującej polski teatr w danym sezonie.

Uczestników poznaliśmy na początku listopada. W tym roku będzie można zobaczyć spektakle takich twórców jak: Warlikowski, Strzępka i Demirski, Jarzyna, Wyrypajew, Garbaczewski czy Lupa. Premierę spektaklu tego ostatniego, Plac Bohaterów, będzie można zobaczyć 13 i 14 grudnia.

8. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia
Od 4 do 13 grudnia 2015 roku
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe

Dodaj komentarz