Diabli nadali. Zofia Stryjeńska

Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Lechoń, Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzewska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin.

Angelika Kuźniak, „Stryjeńska. Diabli nadali” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Angelika Kuźniak, „Stryjeńska. Diabli nadali” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Jak wyglądał jej związek z wybitnym architektem Karolem Stryjeńskim? Gdzie piła wódkę i jakie wznosiła toasty? O czym milczała? Jak na jej decyzje wpływało macierzyństwo? To tylko kilka z setek wnikliwych pytań, które zadaje Angelika Kuźniak, pozwalając nam w Zofii Stryjeńskiej zobaczyć człowieka z krwi i kości, a w jej rozterkach ponadczasowe dylematy.

Z listu do siostry Maryli, 1969 rok:

Staremu nudziarzowi o sobie pisać zabraniam. Nie zamierzam błąkać się w nudzie i szarzyźnie nawet po mej dematerializacji. Niech będzie w tym pisaniu tempo, ruch, barwa, energia. Niech mi na nowo w żyłach zacznie pulsować! […]

Saludos
Zocha

Teksty Angeliki Kuźniak pochodzące z tej książki stały się osią wystawy Wybalansowałam w tarnowskim BWA.

Więcej na temat biografii artystek w Magazynie O.pl

Angelika Kuźniak, Stryjeńska. Diabli nadali
Premiera: 16 grudnia 2015 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz