• 2015-12-03

Pani Bovary – premiera w Teatrze im. Juliusza Osterwy

Pani Bovary za młodu czyta dużo książek i marzy. Wychodzi za mąż, rodzi dziecko, romansuje z jednym mężczyzną, później drugim, zadłuża się, bankrutuje, w końcu popełnia samobójstwo. Jej losy, losy jednej z najsłynniejszych bohaterek europejskiej literatury, są przejmująco banalne. Jednak twórcy najnowszego spektaklu w lubelskim Teatrze im. Juliusza Osterwy postanowili obalić ten mit. Efekty będzie można zobaczyć w sztuce Pani Bovary. Premiera 5 grudnia.

„Pani Bovary”, reż. Kuba Kowalski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pani Bovary”, reż. Kuba Kowalski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lektury pani Bovary, a raczej romantyczne wyobrażenia, które z nich czerpie, są naiwne i w złym guście – dzisiaj powiedzielibyśmy „kiczowate”. A jednak Emma Bovary w potrzasku, Emma Bovary, która połyka arszenik i umiera, długo, powoli i w ogromnych bólach – jest postacią głęboko tragiczną, daleką od taniego sentymentalizmu i banalnej prozy życia. Flaubert bodaj jako pierwszy w historii literatury tak odważnie zderza to, co przyziemne i powszednie, ze wzniosłym i tragicznym – dotyka w ten sposób istoty kondycji ludzkiej.

Emma Bovary jako jedyna wśród mieszkańców przeciętnego i zwyczajnego do bólu miasteczka nie umie znaleźć spełnienia. Poszukuje go na oślep, głównie w miłości, trochę w religii, w macierzyństwie, w sztuce. Nie odpuszcza, nie ustaje w poszukiwaniach, nigdy się nie nasyca, zawsze chce więcej. Jej swoisty „konsumpcjonizm uczuć”, ale też doświadczeń, doznań zmysłowych, dóbr materialnych – wydaje się na wskroś współczesny. Oto kobieta żyjąca w dobrobycie, z dzieckiem i kochającym mężem, którą zżera niewytłumaczalne poczucie braku. Owo poczucie braku wyróżnia Emmę Bovary, pcha ją w rejony sprzeczne z konwenansem i czyni z niej jedną z bardziej sugestywnych postaci outsiderek zachodniej kultury: najzwyczajniejszą mieszczkę na niekończącym się, narkotycznym wręcz głodzie doznań.

Nie wolno oceniać Emmy Bovary. Wspólnie z Julią Holewińską próbujemy patrzeć na naszą główną bohaterkę z równą bezwzględnością i równą czułością co Gustave Flaubert. Emma Bovary nie jest intelektualistką, nie jest też poetką. A jednak zmaga się ze swoimi ograniczeniami i wciąż dąży do głębszych przeżyć, głębszych doznań. „Słowo ludzkie jest jak pęknięty garnek, na którym wybijamy melodie dla tańczących niedźwiedzi, choć chcielibyśmy poruszyć gwiazdy” – pisze Flaubert. Emma opowiada o swoich uczuciach kochankom, nieudolnie próbuje poruszyć gwiazdy. Przegrywa szybko, umiera młodo. Słowem ludzkim posługuje się zręcznie inny bohater powieści Flauberta – apologeta postępu, intelektualista, aptekarz Homais. I to on utwierdza się w przekonaniu, że posiadł wszystkie mądrości świata, a swoim umysłem „porusza gwiazdy”. W rzeczywistości jednak jest jeszcze jednym „tańczącym niedźwiedziem”, śmiesznym i pozbawionym wrażliwości megalomanem i oportunistą. I chyba z zestawienia tych dwóch postaci rodzi się głębia wizji Flauberta, a tragiczny rozstrzał ich losów nie pozostawia złudzeń: Emma umiera, Homais zostaje odznaczony krzyżem Legii – stwierdził Kuba Kowalski, reżyser.

Reżyseria: Kuba Kowalski
Adaptacja: Julia Holewińska, Kuba Kowalski
Dramaturgia: Julia Holewińska
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Stochalska
Muzyka: Radek Duda
Występują: Justyna Bartoszewicz, Marek Szkoda, Janusz Łagodziński, Przemysław Gąsiorowicz, Wojciech Dobrowolski, Jerzy Kurczuk, Jolanta Rychłowska-Żarnecka, Marta Ledwoń, Daniel Salman, Daniel Dobosz, Wojciech Rusin,  Krzysztof Olchawa, Jerzy Rogalski,  Paweł Kos, Tomasz Bielawiec, Nina Skołuba

Pani Bovary
Premiera 5 grudnia 2015 roku
Kolejne spektakle: 6, 8, 9, 10, 11, 13 grudnia 2015 roku
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Dodaj komentarz