• 2015-12-03

Architektura VII Dnia

3 grudnia Fundacja Bęc Zmiana oraz Muzeum Etnograficzne w Warszawie zapraszają na wernisaż wystawy Architektura VII Dnia. Towarzyszy ona szerszemu projektowi, który ma na celu zebranie jak największej ilości wspomnień i oryginalnych zdjęć upamiętniających powstawanie polskich powojennych świątyń. Zamierzeniem organizatorów jest stworzenie poświęconej im publikacji.

Wystawa  „Architektura VII Dnia”, Muzeum Etnograficzne w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Architektura VII Dnia”, Muzeum Etnograficzne w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po wojnie zbudowano w Polsce ponad trzy i pół tysiąca kościołów. Większość powstała w duchu reformatorskiego Soboru Watykańskiego II. I choć budowle sakralne znacząco wpłynęły na krajobraz, pozostają na peryferiach dyskusji o współczesnej polskiej architekturze.

W czasach PRL wznoszenie kościołów było jedną z form protestu. Liczba prowadzonych budów świątyń katolickich była wprost proporcjonalna do skali protestów przeciwko władzy. W samych latach 80., w okresie po powstaniu Solidarności, zainicjowano budowę ponad tysiąca świątyń, z których większość wzniesiono wyłącznie dzięki oddolnym działaniom parafian. Wspólnoty wiernych były zaangażowane w proces powstawania kościołów od samego początku – ludzie organizowali się, wyłaniali projekty, masowo uczestniczyli w budowach, finansowali je.

Tysiące zbudowanych wspólnie posoborowych kościołów organizatorzy nazwali Architekturą VII Dnia. Teraz piszą ich historię. Ten społeczny wysiłek zmaterializowany w czasach kiedy crowdsourcing, crowdfunding czy inne metody społecznościowego samoorganizowania i zaspokajania potrzeb lokalnych nie były jeszcze nazwane, zasługuje na to, by o nim pamiętać.

Projekt posiada również swoją stronę internetową. Oprócz gromadzenia materiałów dotyczących powojennych świątyń, organizatorzy liczą również na pomoc w udoskonaleniu bazy danych kościołów – do niektórych informacji są w stanie dotrzeć samodzielnie.

Na wystawie Architektura VII Dnia będzie można oglądać zdjęcia kościołów, infografiki dotyczące ich powstawania oraz mapy.

Projekt Architektura Siódmego Dnia: podsumowanie pół wieku posoborowej architektury jest realizowany przez Fundację Bęc Zmiana dzięki wsparciu  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Architektura VII Dnia
Od 3 grudnia 2015 roku do 31 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 3 grudnia 2015 roku, godzina 19.00
Kuratorzy: Kuba Snopek, Iza Cichońska
Dyskusja i przedstawienie projektu: 3 grudnia 2015 roku, godzina 17.00
Prowadzenie: Bogna Świątkowska
Paneliści: Iza Cichońska, Kuba Snopek, Maciej Frąckowiak, dr Paweł Matwiejczuk, ks. dr Marek Pieńkowski
Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Dodaj komentarz