• 2015-12-03

Najpiękniejsze szopki krakowskie

Już dziś u stóp pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie pojawią się wyjątkowi twórcy ze swoimi wyjątkowymi dziełami. Jak co roku w pierwszy czwartek grudnia z samego rana pod pomnikiem wieszcza pojawią się szopkarze, by zaprezentować licznym miłośnikom krakowskich tradycji swoje prace podczas 73. Konkursu Szopek Krakowskich.

73. Konkurs Szopek Krakowskich: Markowscy (źródło: materiały prasowe)

73. Konkurs Szopek Krakowskich: Markowscy (źródło: materiały prasowe)

Gdy wybrzmi hejnał z wieży Mariackiej, szopkarze uformują uroczysty korowód i podążając za krakowiakiem z kolędniczą gwiazdą, wkroczą kolejno na estradę, by ponownie zaprezentować swe prace publiczności.

Po prezentacji szopki zostaną przeniesione do sal wystawowych Pałacu Krzysztofory, gdzie kilka godzin później rozpoczną się obrady jury konkursu. Każda szopka poddana zostanie ocenie według utrwalonych tradycją kryteriów (dekoracyjność, kolorystyka, figurki, architektura, elementy ruchome, tradycyjność, nowatorstwo i ogólne wrażenie artystyczne). Autorom najpiękniejszych szopek zostaną przyznane nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych.

W niedzielę 6 grudnia o godzinie 12.00 w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa uroczyście ogłosi wyniki konkursu, wręczy laureatom dyplomy i otworzy pokonkursową wystawę. Ekspozycję będzie można oglądać w Pałacu Krzysztofory od 7 grudnia do 28 lutego 2016 roku.

Od wielu lat do rywalizacji o nagrody przystępują nie tylko dorośli i doświadczeni szopkarze, ale również dzieci z krakowskich i podkrakowskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz podopieczni zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Konkurs i wystawa pokonkursowa szopek krakowskich
Konkurs: 3 grudnia 2015 roku
Wystawa pokonkursowa: od 6 grudnia 2015 roku do 28 lutego 2016 roku
Rynek Główny, Pałac Krzysztofory w Krakowie

Dodaj komentarz