• 2015-12-02

Rafael Payare w cyklu Sinfonietty!

14 grudnia w kolejnej odsłonie cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą wystąpi jeden z najbardziej rozpoznawalnych młodych dyrygentów – energetyczny Rafael Payare. Wenezuelczyk, którego na swojego następcę namaścił sam Lorin Maazel, poprowadzi Sinfoniettę Cracovię w wielkich dziełach symfonicznych Roberta Schumanna.

Sinfonietta Cracovia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sinfonietta Cracovia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kariera energetycznego Wenezuelczyka nabrała rozpędu po jego bezapelacyjnym zwycięstwie w słynnym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Nicolai Malko w Danii w 2012 roku. Od tamtej pory jest zapraszany do współpracy z najlepszymi orkiestrami, m.in. Filharmonii Wiedeńskiej, Filharmonii Monachijskiej, London Symphony czy Chicago Symphony. Jedną z pierwszym wielkich postaci, które poznały się na talencie Payare był Lorin Maazel, który zostając artystycznym mentorem młodego dyrygenta, zaprosił go do udziału w swoim Castleton Festival. Po śmierci Maazela, to właśnie Payare został Pierwszym Dyrygentem tego niezwykle prestiżowego wydarzenia.

Artysta ma szczęście do współpracy z najlepszymi z najlepszych – jako asystent dyrygenta rozwijał się także pod opieką Claudio Abbado, przygotowując Simón Bolívar Orchestra do wykonania VI symfonii Czajkowskiego, a także Daniela Barenboima, który zaprosił go do współpracy przy inscenizacji Zygfryda w berlińskiej Staatsoper w 2012 roku. Z uznaniem o artyście wyraża się również Maestro Penderecki – Rafael Payare dostąpił zaszczytu poprowadzenia części koncertów w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia kompozytora, obok takich znakomitości jak Valery Gergiev, Charles Dutoit, Leonard Slatkin czy Jiri Belohlavek. Warto wspomnieć, że Payare jest wychowankiem słynnej wenezuelskiej El Sistema, a swoje pierwsze kroki na profesjonalnej scenie muzycznej stawiał w Simón Bolívar Orchestra. Początkowo, co ciekawe, nie w roli dyrygenta, a pierwszego waltornisty. Na koncercie w sali krakowskiej Filharmonii im. K. Szymanowskiego, Rafael Payare i Sinfonietta Cracovia wykonają stanowiące kwintesencję romantyzmu symfonie Roberta Schumanna, które cieszą się niesłabnącym uznaniem wykonawców i słuchaczy.

Gwiazdy z Sinfoniettą – Rafael Payare 
14 grudnia 2015 roku, godz. 19.30
Sinfonietta Cracovia
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz