• 2015-12-01

Wojciech Zamecznik – Pociąg – spektakl inspirowany twórczością

Pociąg to spektakl zainspirowany twórczością Wojciecha Zamecznika oraz filmem Jerzego Kawalerowicza pod tym samym tytułem. Sztuka z pogranicza wideo i teatru będzie miała swoją premierę 14 grudnia w Teatrze Studio i jest częścią pierwszej edycji festiwalu FORMA poświęconego Wojciechowi Zamecznikowi, grafikowi, fotografowi, autorowi scenografii i plakatów oraz filmów animowanych.

„Pociąg”, reż. Jacek Papis, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pociąg”, reż. Jacek Papis, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zamecznik największą sławę zdobył jako twórca plakatów filmowych, w tym właśnie obsypanego nagrodami plakatu do filmu Pociąg. Spektakl jest próbą odtworzenia procesu powstawania tej pracy. Znajdziemy się więc w pracowni i jednocześnie w mieszkaniu Zameczników, a może zarazem w głowie artysty? Aby uchwycić sedno filmowej historii i zamknąć ją w prostokątnym obrazie, Zamecznik wraz z żoną – pierwszym krytykiem i zarazem swoją muzą – przejść musi przez kolejne stacje filmowej historii. Powstaje opowieść skojarzeniowa, nieciągła, zapętlająca się i rozgałęziająca w różnych kierunkach. Ta ryzykowna, wielopoziomowa gra, zabawna, ale i niebezpieczna psychodrama jest nieodzownym procesem tworzenia, który Zamecznikowie przechodzą we dwoje.

Spektakl z pogranicza wideo i teatru wykorzystuje awangardowe podejście do scenografii, projekcje filmowe i oryginalne animacje Wojciecha Zamecznika, a także technikę video-mappingu. Jest to także hołd złożony niezwykłemu filmowi, w którym jedne z najważniejszych ról w swojej karierze zagrali m.in. Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk i Zbigniew Cybulski.

Scenariusz, reżyseria: Jacek Papis
Scenografia, kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Występują: Anna Smołowik, Antoni Pawlicki

Pociąg
Premiera 14 grudnia 2015 roku
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie

Dodaj komentarz