• 2015-12-01

Klasyka Żywa – znamy zwycięzców

Mickiewiczowskie Dziady w reżyserii Michała Zadary zwyciężyły w pierwszej edycji Konkursu Klasyka Żywa. Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej był organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Dziady. Cześć I, II, IV oraz wiersz Upiór”, reż. Michał Zadara, plakat proj. graf. Natalia Kabanow, zdjęcie z archiwum Michała Zadary (źródło: materiały organizatora)

„Dziady. Cześć I, II, IV oraz wiersz Upiór”, reż. Michał Zadara, plakat proj. graf. Natalia Kabanow, zdjęcie z archiwum Michała Zadary (źródło: materiały organizatora)

W sobotę 28 listopada ogłoszono werdykt pierwszej edycji konkursu. Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego za spektakle Dziady. Części I, II, IV i wiersz Upiór oraz Dziadów część III Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary otrzymał Teatr Polski we Wrocławiu. Druga i trzecia nagroda trafiły do teatrów w Legnicy oraz w Tarnowie. Po obejrzeniu 83 konkursowych spektakli jury przyznało także dwie nagrody specjalne dla teatrów oraz aż 29 nagród i wyróżnień indywidualnych.

Oprócz tego Michał Zadara otrzymał główną nagrodę za reżyserię obu ww. przedstawień, Bartosz Porczyk – główną nagrodę aktorską za rolę Gustawa-Konrada w obu odsłonach Dziadów, a Wojciech Ziemiański – wyróżnienie za rolę Stanisława Augusta w Termopilach Polskich w reżyserii Jana Klaty i Kaprala w Dziadów części III.

Wręczenie nagród laureatom Konkursu odbędzie się w piątek 4 grudnia o godzinie 18.00 w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dodaj komentarz