• 2015-11-30

T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2016

Przegląd najciekawszych i nagradzanych filmów 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu od początku stycznia gościć będzie w 36 polskich miastach.

„15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

To reprezentacja tego, co w repertuarze wrocławskiego festiwalu najlepsze – filmy niebanalne i odważne, które operując odkrywczym językiem opowiadają o problemach współczesności i prowokują do rozmowy o kondycji człowieka dziś, a także przywracają kinu wymiar sztuki.

Podczas tegorocznego przeglądu zostaną pokazane zostaną filmy, które zdobyły najważniejsze nagrody 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, w tym laureat Grand Prix Lucyfer Gusta Van den Berghe (nagrodzony również na festiwalu w Tallinie i paryskim L’Europeautour de l’Europe), opowieść o upadłym aniele budzącym pogrążonych w duchowym letargu mieszkańców pewnej meksykańskiej wioski. Film nakręcony przy użyciu zbliżonego do rybiego oka tondoskopu dosłownie odkrywa nowe horyzonty kina!

Z kolei Epokowy Projekt Carlosa M. Quinteli nagrodzony na MFF w Rotterdamie na wrocławskim festiwalu zdobył wyróżnienie jury – to na poły fabularny, na poły dokumentalny portret mieszkańców postindustrialnej kubańskiej prowincji, którym do przetrwania zdaje się wystarczać absurdalny humor i tęsknota za minioną świetnością komunistycznego raju.

Kolejną propozycją przeglądu jest trylogia Miguela Gomesa Tysiąc i jedna noc, produkcja doceniona na festiwalu w Sydney i przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych, a we Wrocławiu uhonorowana nagrodą Fipresci. To 3-częsciowa, 6-godzinna epopeja wpisująca współczesną targaną kryzysem Portugalię w baśniowy schemat opowieści Szeherezady –melancholijna i dowcipna zarazem.

W programie znalazł się także film Widzę, widzę autorstwa Severina Fiali i scenarzystki Ulricha Seidla, Veroniki Franz – to brawurowe połączenie surrealistycznego horroru z thrillerem psychologicznym, które za najlepszy film festiwalu uznała nowohoryzontowa publiczność.

W programie znalazło się także najnowsze dzieło autora legendarnego Złego Porucznika Abla Ferrary. Jego Pasolini to hołd dla mistrza włoskiego kina, będący rekonstrukcją ostatnich godzin jego życia.

T-Mobile Nowe Horyzonty
Od 23 lipca do 2 sierpnia 2015 roku
Wrocław
T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2016

Od 6 stycznia 2016 roku

1 komentarz do artykułu “T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2016”

  1. Arleta

    Uwielbiam ten festival. Pierwszy raz byłem na nim w 2012 roku. Świetna promocja dla T-Mobile. Uwielbiam jak firmy się angażują w różne wydarzenia kulturalne.

Dodaj komentarz