• 2015-11-30

Simy na stażu

W Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu trwają próby przed premierą spektaklu Simy na stażu, dotyczącego wykorzystywania stażystów na bezpłatnych stażach. Spektakl jest pokazem konkursu OFF: PREMIER/PREZENTACJI 2015 Teatru Ósmego Dnia. Tegorocznym idiomem było pytanie: Gdzie jesteście, dzieci wolności? Jaka jest kondycja i tożsamość pokolenia urodzonego po ’89 roku? Autorką tekstu jest Patrycja Sawicka. W rolach simów zobaczyć będzie można trzech zdolnych aktorów: Ewelinę Gnysińską, Krzysztofa Brzazgonia i Marcina Zarzecznego. Premiera 2 grudnia.

„Simy na stażu” (źródło: materiały organizatora)

„Simy na stażu” (źródło: materiały organizatora)

Simy na stażu to opowieść o pokoleniu Y, pracującym na bezpłatnych stażach. Główni bohaterowie dzielą się z widzami swoimi doświadczeniami z kolejno odbywanych staży. Inspiracją do stworzenia spektaklu były autentyczne doświadczenia studentów oraz niezwykle popularna symulacyjna gra The Sims. Sytuacja, w jakiej znajdują się stażyści, jest łudząco podobna do zasad w grze: postacie regularnie otrzymują kolejne polecenia – gra nie ma końca.

Spektakl jest społecznie zaangażowany. To sprzeciw wobec nieuczciwości pracodawców – manifest o szacunek dla kształcącego się człowieka. Organizatorzy bezpłatnych praktyk i staży, kusząc obietnicami pracy marzeń, świadomie wykorzystują zaangażowanie młodych ludzi. To właśnie oni w znacznej mierze są odpowiedzialni za narastającą frustrację, poczucie niższości wobec innych i brak perspektyw pokolenia urodzonego po ’89 roku. Simy na stażu są obrazem smutnej rzeczywistości i konsekwencji przyzwolenia na wyzysk.

W spektaklu zagrają: Ewelina Gnysińska (aktorka współpracująca z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie), Krzysztof Brzazgoń (aktor współpracujący z Teatrem Dramatycznym w Warszawie) oraz Marcin Zarzeczny (aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, współpracujący z teatrami: Komedią, Capitol i Dramatycznym w Warszawie). Aktorzy, tak jak simy, dostali wolną wolę – są w pełni odpowiedzialni za kreowane przez siebie postaci. Autorką tekstu jest Patrycja Sawicka – animatorka społeczno-kulturalna i pedagog mediów, dla której Simy na stażu są debiutem. Reżyseria jest pracą zbiorową artystów. 

Simy na stażu
Premiera 2 grudnia 2015 roku
Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu

Dodaj komentarz