• 2015-11-30

Spektakl Pomiędzy na podstawie Ślubu Gombrowicza

Ślub Witolda Gombrowicza to dramat, którego głównym obszarem poszukiwań jest problem wolności osobistej, wolności totalnej, pierwotnej, zbliżającej się do absolutu. Interpretacje tego utworu można będzie zobaczyć na scenie Teatru Gdynia Główna. Premiera 11 grudnia.

„Pomiędzy”, reż. Ewa Ignaczak, fot. Grzegorz Kujawiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pomiędzy”, reż. Ewa Ignaczak, fot. Grzegorz Kujawiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ślub to zrytualizowany obrzęd świata zewnętrznego, który sankcjonuje swoim prawem powstanie symbolu rodziny. Czy to obyczaj, kultura, religia dają prawo do związku, czy też jest to indywidualny wybór jednostki, nieskrępowana decyzja woli? Główny bohater dramatu Henryk, powołany do odegrania roli w tym świecie i sztucznie wierzący w swoją tożsamość, po powrocie z wojny zdaje sobie sprawę z ciągłych, nieustannych przemian zależnych od ludzi, których napotyka. Gotowy do walki ze stereotypami ludzkimi rozpoczyna samotną bitwę o swoje „ja” w świecie zdegradowanym i zafałszowanym. Czy te wszystkie doświadczenia podczas całego procesu pozwolą Henrykowi odkryć w sobie autentyczność, wolność i zrozumieć własne „ja”. Czy wygra tę walkę?

Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Łukasz Dobrowolski – absolwent South Baltic Academy of Independent Theatre. Od 2014 roku aktor Teatru Gdynia Główna, gdzie występuje w spektaklach w reżyserii Ewy Ignaczak: Epitafium dla władzy wg Cesarza R. Kapuścińskiego i Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał wg Przemiany F. Kafki.

Bartłomiej Sudak – aktor, muzyk, wokalista, absolwent Lart StudiO i Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występował na scenach m.in. Teatru Żydowskiego, Teatru Roma w Warszawie, Teatru Dramatycznego w Elblągu, Teatru Muzycznego w Gdyni. Związany przede wszystkim wokalnie z Warszawą (członek m.in. chóru Sienna Gospel Choir) i teatralnie z Trójmiastem.

Marek Sadowski – kończy naukę w Studium Wokalno-Aktorskim Teatru Muzycznego w Gdyni. Znany miedzy innymi z ról w Teatrze Muzycznym w Gdyni: Nieśmiałowskiego w Klubie kawalerów i George’a Pigdena w Oknie na parlament, gra też w Skrzypku na dachu (krawiec Motel Kamzoil) i Chłopach.

Na podstawie Ślubu Witolda Gombrowicza
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Łukasz Dobrowolski, Marek Sadowski,Piotr Srebrowski, Bartłomiej Sudak

Pomiędzy
Premiera 11 grudnia 2015 roku
Teatr Gdynia Główna

Dodaj komentarz