Na skalnym Podhalu

Do 27 marca Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) zaprasza na wystawę Na skalnym Podhalu. Tatry w twórczości młodopolskich artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jan Stanisławski, „Tatry w zimie”, 1891, fot. Muzeum Narodowe w Krakowie (źródło: materiały projektowe organizatora)

Jan Stanisławski, „Tatry w zimie”, 1891, fot. Muzeum Narodowe w Krakowie (źródło: materiały projektowe organizatora)

U nas w Ludzimierzu było ślicznie. (…) Były moczary, koła i obłędy wodne, i torfowiska przepastne, karłowatą sosną zarosłe. Był las smrekowy, pusty, milczący, gdzie tylko szumiał wiatr. Były zarośla i zagaje tajemnicze, trwożące, gdzie się księżyc krył i skąd się patrzał jak upiór z wody wylazły, z mętnych topieli Dunajca. Były na koniec z jednej strony góry Beskidy, z drugiej Tatry, cały łańcuch, jak stalowy mur – tak opisuje swoje rodzinne strony Kazimierz Przerwa-Tetmajer w opowiadaniu Stara książka i stara pieśń, otwierającym zbiór góralskich opowieści Na skalnym Podhalu.

Na obrazach Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Gałka zobaczymy fascynujące portrety Tatr – tych samych miejsc, które tak sugestywnie opisywał Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Pokaz dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie został przygotowany z okazji 150. rocznicy urodzin poety.

Na wystawę Na skalnym Podhalu. Tatry w twórczości młodopolskich artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie składa się 17 prac trzech artystów, którzy przyczynili się do młodopolskiej – i późniejszej – fascynacji najdostojniejszymi z polskich gór. „Jednym z pierwszych artystów, którzy jeździli w Tatry specjalnie po to, by je malować, był Jan Stanisławski. Wielokrotnie wracał tu, organizując m.in. plenery dla uczniów swojej »klasy pejzażowej«. Dlatego pokaz zaczynamy od jego prac” – mówi kurator wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha.

Z kolei Leon Wyczółkowski uważany jest za autora najpiękniejszych i najprawdziwszych malarskich i graficznych wizerunków Tatr. To on ilustrował najbardziej znane wydanie zbioru opowiadań Na skalnym Podhalu. Na wystawie w Atmie można oglądać jeden z niewielu mistrzowskich olejnych „portretów Tatr” tego artysty: mroczny, oparty na kontraście spokojnej wody i groźnych gór pejzaż Czarny staw nad Morskim Okiem. Towarzyszy mu seria tatrzańskich grafik.

Kolejna część pokazu to prace artysty należącego już do młodszego pokolenia – ucznia Stanisławskiego i Malczewskiego – Stanisława Gałka. Malarz ten po studiach w Krakowie, Monachium i Paryżu osiadł na stałe w Zakopanem. Tworzył wspaniałe tatrzańskie pejzaże, rzeźbił, a także projektował kilimy z wzorami regionalnymi. Na wystawie w Muzeum Karola Szymanowskiego warto zwrócić uwagę na namalowaną przez tego artystę przepiękną, oddaną
z fotograficzną precyzją panoramę Tatr z Równi Krupowej.

Na skalnym Podhalu. Tatry w twórczości młodopolskich artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie
Od 27 listopada 2015 roku do 27 marca 2016 roku
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma (Odział Muzeum Narodowego w Krakowie)
Zakopane

 

 

Dodaj komentarz