• 2015-11-28

Family Affair – taneczny perfomans

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na Warszawską Scenę Tańca. Wszyscy zainteresowani tematem rodziny w sztukach performatywnych będą mieli okazję zapoznać się z tym tematem 2 grudnia w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, gdzie prezentowany będzie spektakl Family Affair.

„Family Affair”, Warszawska Scena Tańca, plakat (źródło: materiały organizatora)

„Family Affair”, Warszawska Scena Tańca, plakat (źródło: materiały organizatora)

Family Affair to rodzaj teatru dokumentalnego, angażującego i zaangażowanego. Dzięki łączeniu poetyckiego podejścia z badaniami terenowymi włoski kolektyw ZimmerFrei wraz z uczestnikami rozwija multimedialną narrację, wyłaniającą się z różnych doświadczeń rodzin mieszkających w Warszawie. Codzienne doświadczenie, know-how oraz projekty poszczególnych członków rodzin zostają przekształcone w multimedialny performans.

Projekt realizowany będzie w ośmiu miastach europejskich. Po Warszawie kolektyw ZimmerFrei pojedzie do Belgii, Francji, Włoch, Portugalii, Szwajcarii oraz na Węgry, próbując wraz z uczestnikami warsztatów zdefiniować pojemne pojęcie „rodziny” – najmniejszej z możliwych wspólnot. W ten sposób ma powstać europejska kolekcja idei związanych z problematyką rodziny jako modelu relacji we współczesnym społeczeństwie. Zawód artysty nie jest łatwo scharakteryzować. Wciąż trwają spory o jego profesjonalizację. Różne dziedziny prezentują odmienne postawy artystyczne, uwikłane w różnorodne warunki funkcjonowania społecznego. Pojawiają się też opinie mówiące o tym, że artysta to nie zawód, ale powołanie czy hobby.

Na ostatnie spotkanie Warszawskiej Sceny Tańca wybraliśmy temat, który jeszcze z innej strony spojrzy na zawód artysty. Podczas tej odsłony wraz z włoskim kolektywem ZimmerFrei zastanowimy się, jak w cieniu artystycznej działalności tancerzy i performerów, poza scenami i salami baletowymi, toczy się codzienne, rodzinne życie artystów, pełne trosk i wyzwań często wynikających z uprawianego zawodu artystycznego – stwierdziła Edyta Kozak, kurator projektu Warszawska Scena Tańca.

Family Affair
2 grudnia 2015 roku, godz. 19.00
Warszawska Scena Tańca, Narodowy Instytutu Audiowizualny
Fundacja Ciało/Umysł

Dodaj komentarz