• 2015-11-28

Teatr Ateneum sprzygotowuje premierę spektaklu Dziewice i mężatki

12 grudnia w warszawskim Teatrze Ateneum odbędzie się premiera spektaklu Dziewice i Mężatki w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, na motywach tekstu Moliera, z wykorzystaniem przekładów Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Jana Gondowicza. Jak to u Moliera bywa, wszystko podszyte jest słynnym śmiechem, bo przecież śmiech rozbraja, koi i wyzwala od złego.

„Dziewice i mężatki”, reż. Janusz Wiśniewski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dziewice i mężatki”, reż. Janusz Wiśniewski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kobiety w poszukiwaniu mężczyzn. Cóż za odwieczny temat! I w sztuce Moliera, i w autorskim przedstawieniu Janusza Wiśniewskiego, wizjonera teatru, kilka bardzo różnych pań i panien zdradza się ze swoją niechcianą samotnością. Co dotyczy nie tylko tytułowych dziewic, ale i szacownych mężatek, które znudziły się swoim mężom. Te molierowskie kobiety (ale czy tylko molierowskie?) zrobią wszystko, by pozyskać lub odzyskać miłość, nawet wpuszczą do domu złe duchy, biesy w uwodzicielskim przebraniu. No i dopiero się zacznie.

Na motywach Les Femmes Savantes Moliera
Z wykorzystaniem przekładów Tadusza Boya-Żeleńskiego i Jana Gondowicza
Reżyseria i scenografia: Janusz Wiśniewski
Muzyka: Jerzy Satanowski
Chorografia: Emil Wesołowski
Występują: Marian Opania, Ewa Telega, Olga Sarzyńska, Katarzyna Ucherska, Maria Ciunelis, Magdalena Schejbal, Dorota Nowakowska, Małgorzata Mikołajczyk, Dariusz Wnuk, Tadeusz Borowski, Julia Konarska, Henryk Łapiński

Dziewice i mężatki
Premiera: 12 grudnia 2015 roku
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

Dodaj komentarz