• 2015-11-27

Altówka Stradivariusa w rękach wirtuoza w szczecińskiej Filharmonii

27 listopada w szczecińskiej Filharmonii wystąpi Lech Antonio Uszyński, który zagra na altówce Stradivariusa.

Lech Antonio Uszyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lech Antonio Uszyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na scenie będzie można zobaczyć jedną z dziesięciu na świecie altówek wybitnego lutnika z Cremony, której rynkowa cena sięga 45 milionów dolarów. Jedynym Polakiem, który ma okazję grać na tym niezwykłym instrumencie z 1734 r.jest Lech Antonio Uszyński.

Charakterystyczny, ciepły dźwięk instrumentu oraz wrażliwa interpretacja sprawia, iż młody polski artysta, Lech Antonio Uszyński jest jednym z bardziej obiecujących altowiolistów swojego pokolenia. Młody wirtuoz urodził się w Padwie, obecnie mieszka w Szwajcarii. Jest członkiem kwartetu Stradivari, z którym koncertuje na całym świecie. W tym roku zostanie wydana jego solowa płyta Progetto Gibson oraz płyta kwartetu Stradivari z Kwartetami Pruskimi Mozarta.

Urodzony w 1986 roku Lech Antonio Uszyński zakończył studia w klasie prof. Any Chumachenco i prof. Zakhara Brona. W wieku 13 lat odkrył swoją miłość do altówki. Prowadzony m.in. przez ojca, Rudolfa Barshaia oraz Michela Rouilly został laureatem wielu konkursów i  wielokrotnym stypendystą.

Lech Antonio Uszyński gra na instrumencie Antonia Stradivariego z 1734 roku, użyczonej mu przez fundację Stradivari Stiftung Habisreutinger. Jego właścicielem był George Alfred Gibson, członek kwartetu Józefa Joachima – w wykonaniach dzieł kameralnych Brahmsa, które słyszał sam kompozytor, była wykorzystywana ta właśnie altówka.

Lech Antonio Uszyński
27 listopada 2015 roku, godz. 19.00
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

Dodaj komentarz