Nowe obiekty w Zbiorach Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie

Do 6 grudnia w Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do oglądania nowych dzieł, które wzbogaciły Zbiory Sztuki Nowoczesnej. Wśród autorów prac znajdują Wilhelm Sasnal, Katarzyna Kozyra, Łukasz Korolkiewicz, Przemysław Matecki oraz Grupa Luxus.

Przemysław Matecki, „Bez tytułu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysław Matecki, „Bez tytułu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolekcja sztuki nowoczesnej i współczesnej MNW należy do największych zbiorów tego rodzaju w Polsce. To jedyna w Warszawie tak obszerna i różnorodna kolekcja sztuki, w której najwcześniejsze prace pochodzą z pierwszej dekady ubiegłego stulecia, a najnowsze powstały w 2013 roku. Zawiera ona liczne dzieła i zespoły dzieł  wybitnych i ważnych dla polskiej kultury. Zbiory Malarstwa, Grafiki i Rysunku, Ośrodka Wzornictwa Przemysłowego i Nowych Mediów gromadzą przede wszystkim dzieła autorów polskich, co w ogromnych stopniu definiuje charakter kolekcji. Zbiory te są regularnie uzupełniane.

W tym roku z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcje – Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej zakupionych zostało dziewiętnaście eksponatów: obrazy, rysunki, praca wideo oraz unikatowy zespół wydawnictw. Dzięki temu programowi Muzeum Narodowe w Warszawie pozyskało między innymi obraz Łukasza Korolkiewicza Demony. Autor zaliczany jest do klasyków sztuki polskiej XX wieku. W ramach rozszerzenia Kolekcji Nowych Mediów do zbiorów dołączyła praca wideo Katarzyny Kozyry Pojawienie się, jako Lou Salome z 2005 roku. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku została powiększona również o obraz Wilhelma Sasnala Bez tytułu (Polak) oraz o 12 prac Przemysława Mateckiego. Są to dzieła wykonane na papierze i płótnie. Oprócz tego do zbiorów Muzeum trafiły wydawnictwa grupy Luxus.

4 grudnia o godz. 17.00 w dawnej Galerii Sreber (II piętro) Muzeum Narodowego w Warszawie odbędzie się spotkanie z Przemysławem Mateckim, autorem dwunastu prezentowanych na wystawie prac.

Sasnal, Kozyra, Korolkiewicz, Matecki, Grupa Luxus. Nowe obiekty w Zbiorach Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie
Od 24 listopada do 6 grudnia 2015 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz