• 2015-11-27

Dawno temu na Podhalu

Od 27 listopada Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza do oglądania wystawy Dawno temu na Podhalu, na której znajdują się fotografie Leszka Jerzego Pękalskiego.

Fotografia autorstwa Leszka Jerzego Pękalskiego, wystawa „Dawno temu na Podhalu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia autorstwa Leszka Jerzego Pękalskiego, wystawa „Dawno temu na Podhalu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Te zdjęcia liczą sobie blisko 40 lat. W 1977 roku wybrałem się na Podhale, by zebrać materiał do zestawu ZPAF-owskiego – podówczas kandydat do Związku obowiązany był przedstawić 20 zdjęć w formacie wystawowym stanowiących spójną całość. Wymyśliłem sobie góralszczyznę, ponieważ od dziecka jeździłem w Tatry i pod Tatry, spędziłem także rok w obserwatorium na Kasprowym Wierchu i wydawało mi się, że znam tę ziemię i tych ludzi na tyle dobrze, by móc o nich coś prawdziwego opowiedzieć. Aby jednak mieć świeże spojrzenie, wybrałem się w miejsca, w których nigdy przedtem nie byłem: Dzianisz na tyłach Gubałówki, Jurgów, Rzepiska i Kacwin na Spiszu, tuż pod słowacką granicą, wreszcie Ochotnica w Gorcach. Przygoda! Wędrowałem, spotykałem ludzi, rejestrowałem to, co udało mi się zobaczyć i czego doświadczyć. Miałem chyba sporo szczęścia, bo zebrany w stosunkowo krótkim czasie materiał wystarczył, bym dostał się w 1978 roku do ZPAF, a także z blisko 300 zdjęć stworzyłem album Wnukowie Sabały, do dziś nie wydany, istniejący tylko w jednym egzemplarzu – pisze o swoich fotografiach Leszek Jerzy Pękalski.

Leszek Jerzy Pękalski – z wykształcenia fizyk-teoretyk, który po 10 latach pracy m.in. na Uniwersytecie Gdańskim, postanowił poświęcić się całkowicie fotografii. Ma na koncie 8 odrębnych wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad 200 zbiorowych w kraju i zagranicą otrzymując liczne nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach zagranicznych, były także wielokrotnie publikowane w prasie i wydawnictwach książkowych. Zajmuje się dydaktyką fotografii – m. in. w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych i w prywatnych szkołach fotografii na Wybrzeżu. Współtwórca TSF – Trójmiejskiej Szkoły Fotografii. Autor wysoko ocenianego podręcznika Kalejdoskop fotografii (Helion 2012). Aktywny działacz ZPAF, kilka kadencji w Zarządzie Głównym i Głównym Sądzie Koleżeńskim.

Leszek Jerzy Pękalski, Dawno temu na Podhalu
Od 27 listopada 2015 roku do 17 stycznia 2016 roku
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz