• 2015-11-27

Lament według Polskiego Teatru Tańca

Lament może być rozumiany wielorako. Jako zagadnienie wielopłaszczyznowe odnoszące się zarówno do kwestii osobistych, jak i rodzaju stanu psychicznego oraz emocjonalnego, który dotyka artystę w relacji z dziełem i jego oceną. Jaką wersję wybierze Polski Teatr Tańca? Przekonać się będzie można podczas premiery spektaklu Lament, którego prapremiera odbędzie się 28 i 29 listopada w hali MP2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

„Lament”, reż. Ewa Wycichowska, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lament”, reż. Ewa Wycichowska, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowy spektakl prof. Ewy Wycichowskiej, będący zarazem jej ostatnią premierą zrealizowaną w czasie, kiedy kieruje Polskim Teatrem Tańca, inspirowany jest twórczością Tadeusza Różewicza. Równoważąc znaczenie słowa i ruchu, Lament wpisuje się gatunkowo w formę teatru tańca, przypisując niezwykle istotną rolę multimediom. Do współpracy przy spektaklu Ewa Wycichowska zaprosiła wybitne indywidualności artystyczne: Janusza Stolarskiego (reżyseria i rola aktorska), Krzysztofa Wikiego-Nowikowa (muzyka), Bohdana Cieślaka (scenografia), Annę Czyż (kostiumy) i Daniela Stryjeckiego (multimedia).

Lament jest tu zagadnieniem wielopłaszczyznowym odnoszącym się zarówno do kwestii osobistych, jak i rodzaju stanu psychicznego oraz emocjonalnego, który dotyka artystę w relacji z dziełem i jego oceną. Jest więc to także indywidualny dialog każdego z twórców spektaklu z różewiczowską „raną”. Twórców interesuje wniknięcie w transgresywny świat, jaki rodzi się między przestrzenią traumy a przestrzenią dzieła, które pełni terapeutyczny, a zarazem ekspiacyjny charakter. Istota intymności wyznania zawarta w utworach składających się na tom Różewicza stała się dla twórców spektaklu inspiracją do działania, zmierzającego do podjęcia pracy nad wybranymi wątkami i motywami, w sposób kreacyjny wpisującego dzieło w strukturę gatunkową teatru tańca. Równoważąc znaczenie słowa i ruchu, budując strukturę dramaturgiczną ze znaku semantycznego i znaku ciała, twórcy spektaklu myślą o dychotomii świata i sztuki.

Lament
Prapremiera: 28 i 29 listopada 2015 roku, o godz. 20.00
Polski Teatr Tańca w Poznaniu

Dodaj komentarz