• 2015-11-27

Festiwal Filmu Niemego Tajemnice

W dniach 3–6 grudnia Kino Pod Baranami zaprasza na 16. Festiwal Filmu Niemego. To wyjątkowe wydarzenie muzyczno-filmowe, które przypomina lata świetności kina sprzed epoki dźwięku i dowodzi, że współczesna publiczność chce je odkrywać na nowo. Motywem przewodnim tegorocznej edycji przypadającej w 120. rocznicę narodzin X Muzy są tajemnice, mistyczne poszukiwania i dotknięcia nieznanego. Muzykę do filmów wykonają na żywo uznani artyści.

16. Festiwal Filmu Niemego Tajemnice – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

16. Festiwal Filmu Niemego Tajemnice – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy prezentowane podczas 16. edycji festiwalu balansują na granicy jawy i snu, rzeczywistości i świata fantazji, psychicznej równowagi i obłędu, doczesności i zaświatów. Dominują horrory, zarówno w europejskim, jak i amerykańskim wydaniu, jednak nie zabrakło również przedstawicieli fantastyki.

Kino grozy wiele zawdzięcza niemieckiemu ekspresjonizmowi, dlatego w programie imprezy znalazły się dzieła wybitnych twórców tego nurtu: Ręce Orlaka w reżyserii Roberta Wiene, Zmęczona śmierć Fritza Langa czy Kot i kanarek Paula Leniego – zrealizowany już w Stanach Zjednoczonych horror z akcentami komediowymi. W podobnym czasie powstał za oceanem Upiór w operze Ruperta Juliana, który uchodzi za żelazny klasyk kina grozy.

Post scriptum do festiwalu stanowi pokaz specjalny cyfrowo odrestaurowanego polskiego dramatu Ludzie bez jutra z muzyką na żywo duetu Sza/Za z okazji obchodów 60-lecia Filmoteki Narodowej. Film przez lata był uznawany za zaginiony, a jego odkrycie okazało się prawdziwą sensacją. Pokaz w Kinie Pod Baranami odbędzie się dzień po warszawskiej premierze, 16 grudnia.

Festiwal znany jest z nowatorskich i odważnych zestawień filmowo-muzycznych, które łączą eksperymentalne podejście z szacunkiem dla historii kina. W tym roku goście imprezy usłyszą kompozycje akustyczne, elektroniczne i elektroakustyczne, stworzone zarówno przy użyciu klasycznego instrumentarium, jak i nietypowych urządzeń i przedmiotów.

Po raz kolejny wydarzeniem specjalnym Festiwalu będzie mapping na wewnętrznej fasadzie Pałacu pod Baranami, inspirowany filmami niemymi, przygotowany przez Julie Land (MotionArt).

16. Festiwal Filmu Niemego Tajemnice
Od 3 do 6 grudnia 2015
Kino Pod Baranami, Kraków

Dodaj komentarz