Andrzej Muszyński w Warszawie

Od lat nie było w Polsce autora, któremu tak blisko byłoby do poetyckiej prozy Brunona Schulza. Podkrzywdzie (Wydawnictwo Literackie) to urzekająca powieść o zapomnianym już świecie, którego rytm wyznaczają zjawiska pogody, prace i rytuały. W poniedziałek 30 listopada jej autor – Andrzej Muszyński – spotka się z czytelnikami w Empiku Junior w Warszawie.

Andrzej Muszyński, fot. Andrzej Banas  (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Muszyński, fot. Andrzej Banas (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Muszyński do tej pory znany był głównie jako reportażysta. Sławę przyniósł mu już debiutancki zbiór reportaży Południe, a pozycję ugruntował głośny CyklonPodkrzywdzie to jego pierwsza powieść, która silnie wpisuje się w nurt współczesnej prozy zwanej polskim realizmem magicznym. Historia wsi pośrodku niczego opowiadana oczami chłopca wymagała od autora stworzenia własnego, osobnego języka. Zdaniem krytyków powstała powieść, która uwodzi od pierwszego zdania.

W małej, położonej na odludziu wsi życie płynie swoim rytmem. Pradawne zwyczaje rzadko zakłócają echa wielkiego świata położonego gdzieś za Zamczyskiem i Pustynią Błędowską. Na porośniętym lipami rozrogu stoi chałupa. Mieszkają w niej dziadek, babka i wnuk. Kobieta wydaje się nieobecna duchem, mężczyzna z każdym dniem wydaje się starszy. Napady obłędu, pusty wzrok, niezrozumiałe urywki zdań szeptane do siebie. Kiedy znika na długie godziny, ludzie mówią, że chodzi na Podkrzywdzie.

Spotkanie z autorem tej opowieści poprowadzi Michał Nogaś.

Andrzej Muszyński (ur. 1984) – pierwszy stypendysta Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego, laureat konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Zdobywca wielu nagród podróżniczych. Przeszedł pieszo pustynię Atakama. Podkrzywdzie to jego czwarta książka.

Spotkanie z Andrzejem Muszyńskim
30 listopada 2015 roku, godz. 18.00
Empik Junior w Warszawie

Dodaj komentarz