• 2015-11-26

Rytuał Ingmara Bergmana w Teatrze Słowackiego

Spektakl Rytuał to pierwsza w Polsce teatralna adaptacja mało znanego dzieła jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina – Ingmara Bergmana. Sztukę reżyseruje Iwona Kempa. Premiera 28 listopada na Scenie Miniatura.

„Rytuał”, reż. Iwona Kempa, fot. Grzegorz Mart (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rytuał”, reż. Iwona Kempa, fot. Grzegorz Mart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Telewizyjny film Rytuał z 1969 roku podejmuje kwestię roli artysty w świecie i nieustannego konfliktu twórców z cenzurą i biurokracją. Trójka aktorów zostaje oskarżona o prowokację teatralną, a śledztwo, początkowo dotyczące jedynie sztuki, niepostrzeżenie wkracza w najintymniejsze obszary życia bohaterów. Przesłuchania prowadzone przez sędziego odsłaniają wewnętrzne skomplikowanie postaci i ich uwikłanie w zawiłe relacje. Ten niezwykle wciągający psychologiczny seans na czworo aktorów przygotuje – znana m.in. z realizacji Rozmów poufnych Bergmana – Iwona Kempa.

Ingmar Bergman to jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina. Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramatopisarz. Debiutował w roku 1944 jako scenarzysta filmu Skandal (reż. Alf Sjöberg), a dwa lata później wyreżyserował swój własny film Kryzys. Krąg tematyczny twórczości Bergmana wyznaczają przede wszystkim dylematy określające doświadczenie egzystencjalne jednostki – z jednej strony pytanie o istnienie Boga, z drugiej o możliwość porozumienia z drugim człowiekiem. Często poruszał też kwestie dotyczące skomplikowanych relacji rodzinnych i partnerskich. Rytuał, zrealizowany przez artystę jako film telewizyjny w 1969 roku, był jego protestem przeciwko wszystkim tym, którzy sprzeciwiali się objęciu przez niego posady dyrektora Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie.

Iwona Kempa to absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST. Od 1996 r. związana była z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, gdzie rozpoczęła karierę Karykaturami J.A. Kisielewskiego, a w latach 2006–2012 roku pełniła funkcję dyrektora artystycznego. Dotychczas w Teatrze im. Juliusza Słowackiego zrealizowała: Rozmowy poufne I. Bergmana, Intymność H. Kureishiego, Udrękę życia H. Levina.

Reżyseria: Iwona Kempa
Tłumaczenie: Elżbieta Frątczak-Nowotny
Scenografia: Anna Sekuła, Iwona Kempa
Kostiumy: Anna Sekuła
Muzyka: Piotr Madej (Patrick The Pan)
Multimedia: Grzegorz Mart
Asystent reżysera: Anna Bas, Radosław Maciąg
Inspicjent: Anna Wójcicka
Realizacja światła: Jarosław Prusicki, Marek Jaśko
Realizacja dźwięku: Piotr Madej, Daniel Seidler
Obsada: Katarzyna Zawiślak-Dolny, Marcin Kuźmiński, Sławomir Maciejewski, Grzegorz Mielczarek

Rytuał
Premiera 28 listopada 2015 roku
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz