• 2015-11-26

Włoski zespół cytuje Kantora

Nothing for Breakfast, rockowy zespół z Florencji, zrealizował teledysk do utworu Castles Fall w Polsce. Inspiracją była fotografia Eustachego Kossakowskiego Koncert morski dokumentująca happening Tadeusza Kantora zrealizowany latem 1967 roku w nadmorskich Łazach.

Nothing for Breakfast „Castels Fall” – kadr z teledysku (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Nothing for Breakfast „Castels Fall” – kadr z teledysku (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zdjęcia do teledysku odbyły się pod koniec sierpnia w Białogórze oraz w okolicy Dębek. Fotografia dyrygenta stojącego pośród fal zrobiła na nas duże wrażenie i od razu postanowliśmy pójść tym tropem. Całkowicie zaufaliśmy naszemu przyjacielowi Ivo Krankowskiemu, któremu powierzyliśmy reżyserię klipu – mówi Samuele Cangi, założyciel zespołu. – To była piękna przygoda, warto było przemierzyć ponad 2000 km, żeby dotrzeć nad magiczny polski Bałtyk.

Nothing for Breakfast „Place” − okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Nothing for Breakfast „Place” − okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Pomysł na teledysk zrodził się kiedy dowiedziałem się, że nie pozostała żadna filmowa dokumentacja ze słynnego Panoramicznego happeningu morskiego Tadeusza Kantora. Zaciekawiła mnie koncepcja odtworzenia performansu i uwiecznienia go w teledysku. Bohaterami teledysku stali się widzowie z fotografii, a to co ich doprowadza na plażę to wspomnienia jednej osoby. Zdjęcie Kossakowskiego wydaje się być idealnym końcowym kadrem filmu a utwór kończy się przejmującym przeciągniętym dźwiękiem i zamarzyłem, żeby zanikł w szumie morza – opowiada reżyser, Ivo Krankowski.

W obsadzie pojawiła się m.in. znana aktorka Teatru Wybrzeże, Krystyna Łubieńska.


Nothing for Breakfast | Place
Premiera: 20 listopada 2015 roku
Idra Recordings

Dodaj komentarz