• 2015-11-26

Festiwal Pamięci – spektakl w muzeum

Czy nadmiar pamięci może być paraliżujący? Czy od pamięci można się uzależnić? Czy pamięć historyczna jest nam w ogóle potrzebna? Czy zwrot ku historii nie stał się dzisiaj prostą wymówką od społecznej odpowiedzialności? Odpowiedzi można szukać w spektaklu Festiwal Pamięci w reżyserii Andrzeja Pakuły, którego premiera będzie miała miejsce w Muzeum POLIN 26 listopada.

„Festiwal Pamięci", reż. Andrzej Pakuła, plakat (źródło: materiały organizatora)

„Festiwal Pamięci", reż. Andrzej Pakuła, plakat (źródło: materiały organizatora)

W Festiwalu Pamięci twórcy wraz z widzami zastanowią się, czy nieustanne przywoływanie przeszłości nie odwraca naszej uwagi od konieczności reagowania na problemy współczesności i kształtowania naszej przyszłości. Przyjrzą się, czym dla młodych pokoleń jest pamięć o tak odległym doświadczeniu jak Zagłada i II Wojna Światowa. Przedstawienie wymyka się ramom klasycznie rozumianej teatralności. Widzowie będą mieli okazję spojrzeć na kwestię pamięci historycznej nie tylko z różnych perspektyw, lecz przede wszystkim poprzez różne formy artystycznej ekspresji. W miejscu linearnej narracji pojawi się doświadczenie festiwalu – kontrolowanej swobody oraz różnorodności skupionej wokół jednego idiomu. Tym idiomem jest właśnie pamięć historyczna.

Twórcy Festiwalu Pamięci w kreatywny sposób wykorzystują przestrzeń Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odkrywając teatralny potencjał jego różnych przestrzeni oraz badając relacje między teatrem a muzeum. Zderzają tu ze sobą różne formy: filmu, koncertu, akcji, teatru, performansu i sztuk wizualnych. Sztuka poddaje także krytycznej refleksji istotę instytucji, jaką jest muzeum historyczne.

TUMULT! Teatr w muzeum to projekt, którego celem jest stworzenie sceny teatralnej adresowanej do młodego widza. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie i Korporacją Teatralną zapraszają młodych ludzi do laboratorium, w którym zostają poddane twórczej analizie takie tematy jak społeczne wykluczenie, dyskryminacja oraz pamięć historyczna. Pierwszym spektaklem zrealizowanym w ramach projektu był Stan wyjątkowy w reżyserii Doroty Ogrodzkiej (premiera odbyła się 17 września 2015 roku w Muzeum POLIN).

Reżyseria: Andrzej Pakuła
Dramaturgia: Jan Burzyński
Scenariusz: Jan Burzyński i Andrzej Pakuła
Przestrzeń: Andrzej Pakuła i Mikołaj Szymkowiak
Muzyka: Wieszcze Niespokojne i Jasiu Klatka
Choreografia: Magda Ptasznik
Film, wizualizacje: Wojtek Kaniewski, Jędrzej Filuś i Mikołaj Szymkowiak
Kostiumy: Sandra Kowalska
Asystentka reżysera: Katarzyna Chrobak
Produkcja: Natalia Andrzejewska
Obsada: Aleksandra Bożek, Maria Robaszkiewicz, Piotr Ligienza, Sławomir Pacek
W filmie wystąpili: Dominik Gańko, Stanisław Stypuła, Helena Urbańska

Festiwal pamięci
Premiera w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie: 26 listopada 2015 roku, godz. 20.00
Premiera w Teatrze Powszechnym w Warszawie: 21 stycznia 2016 roku.

Dodaj komentarz