• 2015-11-26

Ruszył Festiwal CINEMAFORUM

Ruszyła 14. edycja CINEMAFORUM – Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych. W tegorocznej odsłonie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt polskich i zagranicznych produkcji nagrodzonych na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych na świecie. Festiwal potrwa do 29 listopada. Wszystkie pokazy odbywają się w warszawskiej Kinotece.

CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku program obfitować będzie w wyjątkowe propozycje – wielokrotnie nagradzane festiwalowe hity, z czego aż siedem będzie miało swoją polską premierę. Tematyka filmów oscyluje między lekkimi komediami a chwytającymi za serce rodzinnymi dramatami czy kontrowersyjnym kinem społecznym. Co istotne, są to nie tylko europejskie produkcje, ale także filmy z odległych kulturowo rejonów takich jak Liban, Izrael, USA czy Kolumbia.

Filmy oceni grono jury, w skład którego wejdą znane i cenione osobistości filmu i fotografii. Wśród nich: producent, reżyser i scenarzysta Janusz Zaorski, w którego dorobku znalazło się kilkanaście filmów fabularnych m.in. Matka Królów (1982, Srebrny Niedźwiedź – Berlin, Złote Lwy – Gdynia), Jezioro Bodeńskie (1985, Złoty Lampart – Locarno), Piłkarski poker (1988), Szczęśliwego Nowego Jorku (1997, nagroda za reżyserię – Gdynia), Syberiada Polska (2013, Grand Prix na festiwalu w Seattle).

Do grona jurorów przyjął zaproszenie także jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich Chris Niedenthal, który współpracował z takimi magazynami jak: Newsweek, Time, Forbes, Der Spiegel. W 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara otrzymał nagrodę w konkursie World Press Photo. W swoich cyklach fotograficznych, prócz fotografii dokumentujących historię ważną dla Polski i Europy, podejmował często tematy zaangażowane społecznie.

Filmy oceniać będzie także wielokrotnie nagradzana aktorka Julia Kijowska, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. W 2012 roku otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach za rolę Marii w filmie Miłość Sławomira Fabickiego. Wśród ostatnich filmów w dorobku aktorki należy wymienić W ciemności Agnieszki Holland, Drogówkę i Pod Mocnym Aniołem Wojtka Smarzowskiego oraz wchodzący do kin Czerwony pająk Marcina Koszałki.

W gronie jurorów zasiadać będzie także szwedzki reżyser i scenarzysta, absolwent PWSFTviT w Łodzi Magnus von Horn. W 2011 roku ukończył swój film dyplomowy Bez śniegu, za który otrzymał Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę za Najlepszy Film w Konkursie Młodego Kina 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego debiut fabularny Intruz był prezentowany w prestiżowej niezależnej sekcji „Director’s Fortnight” podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Festiwal CINEMAFORUM to okazja by zobaczyć młode kino autorskie w najlepszym wydaniu a także poznać twórców, którzy już wkrótce dyktować będą nie tylko europejskie, ale i światowe trendy w kinematografii.

CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych
Od 25 do 29 listopada 2015 roku
Kinoteka, Warszawa

Dodaj komentarz