• 2015-11-26

Calineczka tym razem nie dla dzieci

W Calineczce dla dorosłych ośmioro aktorów, korzystając z różnych konwencji teatralnych, w zabawny, bezpretensjonalny sposób ujawnia to, co mimo że oczywiste, przez wiele pokoleń było, jest i zapewne będzie upraszczane. Spektakl jest owocem spotkania dwóch teatrów niezależnych: Montowni i Papahemy, dwóch pokoleń i dwóch teatralnych języków – dramatycznego i lalkarskiego. Premiera 3 grudnia na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie.

„Calineczka dla dorosłych”, reż. Teatr Montownia i Teatr Papahema, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Calineczka dla dorosłych”, reż. Teatr Montownia i Teatr Papahema, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Calineczka to jedna z najbardziej znanych baśni Andersena. Przez 180 lat od momentu jej powstania ukazała się niezliczona ilość adaptacji tego utworu: spektakli teatralnych, musicali i filmów. Mimo iż interpretatorzy twórczości Andersena często wskazywali na silny związek tematyki jego bajek z poszukiwaniem tożsamości seksualnej, wszystkie one, zgodnie z oficjalnym zamysłem autora, były skierowane do widza dziecięcego. A przecież już pierwsze słowa baśni o Calineczce uruchamiają wyobraźnię współczesnego dorosłego odbiorcy: „Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je wziąć”. Medycyna skutecznie służy dziś pomocą w podobnych sytuacjach. I to bynajmniej nie za pośrednictwem zasadzonego w doniczce ziarenka jęczmienia. Podobnie przygody małej, bezbronnej dziewczynki, opis jej kolejnych spotkań z Ropuchem, Motylem, Chrabąszczem, Myszą, Szczurem i Jaskółką i to, co on pomija, stanowią inspirujący punkt wyjścia alternatywnej wersji historii Calineczki, czyli spektaklu o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa. Środkami pozwalającymi na opowiedzenie historii są świeże spojrzenie, humor i lalki pozwalające w nieobsceniczny sposób ukazać dwuznaczność przygód małej bohaterki.

Teatr Montownia to jedna z pierwszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. Założyli ją w 1996 r. absolwenci ówczesnej warszawskiej PWST: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki. Krytycy zgodnie twierdzą, że Montownia jest jedną z ważniejszych grup, jakie pojawiły się na polskim rynku teatralnym.

Teatr Papahema został założony przez absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. W skład zespołu wchodzą: Paulina Moś, Helena Radzikowska (jest również studentką V roku reżyserii na tym samym Wydziale), Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. Marzą o możliwości realizacji swoich pomysłów łączących środki teatru formy z teatrem aktorskim, dobrą literaturę ze współczesną wrażliwością i poczucie humoru z refleksją na temat kondycji człowieka.

Na podstawie Calineczki Hansa Christiana Andersena
Adaptacja i reżyseria: Teatr Montownia i Teatr Papahema
Scenografia i kostiumy: Paulina Czernek
Muzyka: Wiktor Stokowski
Obsada: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki, Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel
Produkcja: Teatr Montownia

Calineczka dla dorosłych
Premiera: 3 grudnia 2015 roku
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Dodaj komentarz