Stanisław Lackowski – Malarstwo, rysunek, grafika

Od 28 listopada Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wystawę Malarstwo, rysunek, grafika, którą będzie można oglądać w Ratuszu Staromiejskim. Swoje prace zaprezentuje na niej Stanisław Lackowski –  malarz, rysownik, grafik, projektant ekspozycji muzealnych oraz społecznik zaangażowany we współtworzenie Solidarności.

Stanisław Lackowski, wystawa „Malarstwo, rysunek, grafika” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Lackowski, wystawa „Malarstwo, rysunek, grafika” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Lackowski uprawia przede wszystkim malarstwo, które jest najistotniejszym przekazem artystycznym w jego twórczości. Na przestrzeni ponad 40 lat twórczej pracy zmieniało ono formę, zawsze jednak artysta rozwiązywał na płótnie zagadnienia przestrzeni i płaszczyzny. Osiągał to poprzez ujmowanie abstrakcyjnych często form w konstelacje kosmicznych układów. Kolor odgrywa bardzo istotną rolę w twórczości malarza. Wraz ze światłem wydobywa przy jego pomocy głębię i swego rodzaju nieoczywistość przestrzeni. Jej rozmach widoczny jest w układach form i w umiejscowieniu ich w najczęściej pustej, neutralnej przestrzeni.

Rysunek, który Lackowski uprawia równolegle z malarstwem, odznacza się finezją i wyrafinowaniem oraz kontrastem drobiazgowo opracowanych, zaczerpniętych z natury form z rozległością przestrzeni. Ów kontrast zdaje się być najłatwiej rozpoznawalną cechą twórczości artysty. Równie ważną techniką stosowaną w pracach Lackowskiego jest obecnie grafika komputerowa, w której łączy on delikatność rysunku i zdecydowanie formalno-kolorystyczne malarstwa.

Poza twórczością artystyczną Stanisław Lackowski jest społecznikiem, który działał przez trzy kadencje we władzach Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. Ponadto był członkiem komisji stypendialnej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 1980 roku, jako długoletni pracownik Muzeum Okręgowego w Toruniu, zakładał wraz z kolegami Związek Zawodowy Solidarność. Za tę działalność otrzymał w 2000 roku medal XX-lecia Solidarności. Został także uhonorowany w 1998 roku Odznaką Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej – Zasłużony Działacz Kultury.

Stanisław Lackowski, Malarstwo, rysunek, grafika
Od 28 listopada 2015 roku do 21 lutego 2016 roku
Wernisaż: 28 listopada, godzina 17.00
Muzeum Okręgowe w Toruniu (Ratusz Staromiejski)

Dodaj komentarz