Scenograt

1 grudnia w Gdańskim Archipelagu Kultury Wyspa Skarbów odbędzie się wernisaż wystawy Scenograt, gdzie swoje prace zaprezentuje Martyna Dworakowska. Pojawią się na niej wyselekcjonowane przez artystkę obiekty sceniczne i kostiumy pozbawione swojej funkcji użytkowej.

Martyna Dworakowska, wystawa „Scenograt”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martyna Dworakowska, wystawa „Scenograt”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Scenografia żyje dopóki spektakl jest w repertuarze, dopóki jest  publiczność. Później, pozbawiona kontekstu sceny, staje się gratem. Ta wystawa to zapis istnienia obiektów scenicznych i kostiumów, z których większości już nie ma w użyciu. Sfotografowanych póki były. Najczęściej w momencie ich rozkwitu, tuż przed premierą, na próbach  generalnych, kiedy to po raz pierwszy są ożywiane. Dziś to już pewnie graty czekające w magazynach na swoje drugie życie, lub utylizację. Scenograt to również wspomnienie moich teatralnych podróży i spotkań – mówi Martyna Dworakowska.

Martyna Dworakowska – urodziła się w 1980 roku w Białymstoku. Absolwentka scenografii Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU), Katedry Teatru Lalkowego i Alternatywnego. Jest autorką scenografii i kostiumów do przedstawień teatralnych w teatrach lalek i teatrach dramatycznych Czech, Polski i Węgier. Bierze udział w projektach związanych z teatrem, modą i muzyką. Współpracowała m.in. z zespołem muzycznym Toxique i Xindl X. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku za projekt Tańcząc Polkę w teatrze i Laboratorium zabawy.

Martyna Dworakowska, Scenograt
Od 2 grudnia do 31 grudnia 2015 roku
Wernisaż: 1 grudnia 2015 roku, godzina 18.00
Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
Gdańsk

Dodaj komentarz