Exodus

3 grudnia w Żywej Galerii w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Anny Chudzik-Pawlik zatytułowanej Exodus. Będzie można na niej oglądać cykl ilustracji stworzony przez artystkę, który powstał w oparciu o fotografie mody.

Anna Chudzik-Pawlik, „Birds II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Chudzik-Pawlik, „Birds II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Świat w swojej doskonałości jest niedopowiedziany. Mimo, iż widzimy krawędzie przedmiotów, mimo iż znamy nasze kresy i przepaście je oddzielające nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że są tym czym są. Bo to spojrzenie bywa bardzo subiektywne. To samo niebo nad nami dla nas niebieskie dla zwierząt może mieć kolor purpury. A przecież patrzymy na to samo, choć nie tymi samymi oczami, lub nie przez to samo narzędzie.

Czy możemy zobaczyć więcej? Czy możemy zobaczyć inaczej? Jednocześnie nie zakrywając, nie przesłaniając ujrzeć coś jeszcze? Exodus to cykl ilustracji opartych na fotografiach mody, gdzie w geście ciała, w kolorze, w fakturze materiału albo we wszystkim na raz artystka dostrzegła postacie ze świata zwierząt. Posługując się tradycyjną techniką hafciarską, wydobyła je na powierzchnię jednocześnie nie zakrywając zdjęć do końca. Przez ten zabieg możemy obserwować zarówno tło, które stało się inspiracją jak i efekt końcowy – zwierzę, które odzwierciedla.

Jest to szczególny exodus ponieważ jest wyjściem nie z ale do siebie, w głąb siebie, w poszukiwaniu bądź swojego totemicznego zwierzęcia, bądź wcześniejszego wcielania z procesu reinkarnacji.
Każdy może zobaczyć ten cykl jak zechce, poprzez narzędzia jakie posiada lub jakie używa do patrzenia.

Anna Chudzik-Pawlik – od kilku lat mieszka i pracuje w Warszawie. Jej domeną jest technika kolażu tradycyjnego. Wyszukuje i wycina fragmenty fotografii, słów by za pomocą kleju i wyobraźni łączyć je na nowo. Jej prace wyróżnia ascetyczna forma oraz minimalizm zastosowanych środków. Często wykorzystuje fotografię własnej twarzy, dodaje mocną plamę koloru, dziurawi papier i wyszywa na nim wzory. Poza kolażem zajmuje się ilustracją i art-recyclingiem.

Anna Chudzik-Pawlik, Exodus
Od 3 grudnia 2015 roku do 6 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 3 grudnia 2015 roku, godzina 20.00
Kuratorka wystawy: Anna Schwenk
Żywa Galeria przy Artbistro Stalowa 52
Warszawa

Dodaj komentarz