• 2015-11-24

Kompozytor Larsa von Triera przywiezie muzykę Carla Nielsena

W dniach 27–29 listopada duńska grupa wokalna Musica Ficta zagra koncerty w Szczecinie, Warszawie i Katowicach.

Musica Ficta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Musica Ficta (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Danii melodie skomponowane przez Carla Nielsena są niezwykle popularne. Ten mało znany w Polsce najsłynniejszy duński kompozytor symfonii, oper i koncertów, jest również autorem ponad 200 pieśni. Bo Holten i jego kopenhaski zespół wokalny Musica Ficta przybliżą te właśnie kompozycje duńskiego mistrza – od najprostszych do najbardziej wyrafinowanych. W repertuarze znajdą się zarówno pieśni skomponowane przez Nielsena, jak i kompozycje dawnych mistrzów przetworzone przez Duńczyka. Musica Ficta wystąpi z trzema koncertami w Polsce w związku ze 150-leciem urodzin duńskiego kompozytora.

Musica Ficta jest zawodową grupą wokalną z Kopenhagi. Powstała w 1996 roku z inicjatywy kompozytora i dyrygenta Bo Holtena, który realizuje swoją wizję zespołu łączącego klasyczną muzykę dawną z ciepłem skandynawskiej pieśni chóralnej. Zespół specjalizuje się w muzyce średniowiecznej, dawnej, polifonicznej i madrygałowej.

Bo Holten to uznany duński kompozytor i dyrygent. Pierwszy dyrygent zespołów wokalnych Ars Nova i Musica Ficta z Kopenhagi oraz gościnny dyrygent zespołu BBC Singers. Jest autorem ponad 100 utworów muzycznych, w tym 6 oper, 2 musicali, 2 symfonii i 5 koncertów solowych. Jest również kompozytorem muzyki filmowej, między innymi do filmu Larsa Von Triera Element zbrodni.

Carl Nielsen (1865–1931) to najsłynniejszy duński kompozytor, autor sześciu symfonii z których najbardziej znane to Symphonia Nr 2 (Cztery temperamenty), Symfonia Nr 3 (Espansiva) i Symphonia Nr 4 (Nieugaszalna). Jest autorem koncertów na skrzypce, flet i klarnet, oper Saul i David oraz Maskarada, utworów kameralnych i chóralnych oraz ponad 200 pieśni, z których większość skomponował do wierszy duńskich poetów, w tym H. Ch. Andersena. Szczególnie cenione są jego pieśni wywodzące się z duńskiej tradycji ludowej.

Słuchacze koncertów zostaną obdarowani płytą z pieśniami Carla Nielsena wydaną przez Bibliotekę Królewską w Kopenhadze.

Koncerty odbędą się:

  • 27 listopada, godz. 19.30 – Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich
  • 28 listopada, godz. 19.00 – Warszawa, Kościół Ewangelicko-Augsburski
  • 29 listopada, godz. 12.00 – Katowice, Sala Kameralna NOSPR

Musica Ficta
Od 27 do 29 listopada 2015 roku
Duński Instytut Kultury w Warszawie
Szczecin
Warszawa
Katowice

Dodaj komentarz