Wręczono Nagrodę im. Beaty Pawlak

Laureatem tegorocznej Nagrody im. Beaty Pawlak został Konrad Piskała za swój reportaż o Somalii zatytułowany  Dryland.

Konrad Piskała, „Dryland” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Konrad Piskała, „Dryland” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Konrad Piskała (1972) – fotograf i dziennikarz. Wyróżniany w konkursach dziennikarskich – otrzymał nominację do nagrody „Oczy Otwarte” w 2004 roku, brak udział w konkursie „WWW Widzieć, Wiedzieć, Wspierać” o problemach rodzin zastępczych. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”. Jest autorem książki Sudan. Czas bezdechu.

O nagrodzonym:

Autor fotograf i dziennikarz zabiera nas w podróż tam, gdzie diabeł mówi dobranoc – do Somalii. Piskała pojechał tam, gdzie spiętrzyły się wszystkie nieszczęścia na planecie – od wojny i biedy po fanatyzm islamski – do Rogu Afryki. Opowiedział o kraju upadłym, z którego ludzie uciekają do Europy, tonąc w morzu. Dryland to cenna glosa w obecnej debacie o Obcych – Maria Kruczkowska.

Dryland to […] nie jest książka miła, łatwa i przyjemna, ale też chyba nikt przy zdrowych zmysłach […] po reportażu o Somalii tego się nie spodziewał. To publikacja skomplikowana, wymagająca, a miejscami wręcz męcząca. Książka nieprzyjemna i niewygodna, a w paru fragmentach może nawet odpychająca, choć Piskała stara się, by nie epatować bez końca czytelnika nędzą, głodem i innego rodzaju cierpieniem.
Piskała potrafi mimochodem skreślić sceny dojmujące i na długo zapadające w pamięć […], ale Dryland czytam przede wszystkim jako kameralną opowieść opartą na paru głosach. Opowieść pełną nie tylko smutku i strachu, ale też sympatii i zrozumienia – Grzegorz Wysocki.

Nagroda jest przyznawana każdego roku w rocznicę śmierci Beaty Pawlak za publikację na temat innych kultur, religii i cywilizacji wydaną w języku polskim w okresie od 1 lipca poprzedniego roku do 30 czerwca br. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola dziennikarki i pisarki, która w 2002 zginęła w zamachu terrorystycznym na Bali. Ustanowiony jej testamentem i noszący jej imię Fundusz powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego.

Nagroda im. Beaty Pawlak
Laureat: Konrad Piskała za Dryland
23 listopada 2015 roku
Fundacja im. Stefana Batorego

Dodaj komentarz