• 2015-11-24

Fado po polsku?

17 stycznia w Starym Klasztorze odbędzie się koncert Kingi Rataj, wykonującej portugalskie pieśni fado.

Kinga Rataj, fot. Antoni Szczepanik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kinga Rataj, fot. Antoni Szczepanik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kinga Rataj jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce w ostatnich latach. Występowała obok najbardziej znamienitych osobowości polskiej sceny, takich jak Joanna Słowińska, Jorgos Skolias, Janusz Radek, Grzegorz Turnau, Kuba Badach, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Joao de Sous. Koncert Tudo Isto é Fado, został niezwykle entuzjastycznie przyjęty podczas Festiwalu Etniczne Inspiracje w Warszawie, podczas X Festiwalu Musica Sacra Musica Profana, Letniego Festiwalu Teatru Słowackiego w Krakowie, a także warszawskiego Festiwalu ArtPark 2012.

W portugalskich pieśniach fado artystka prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest za rodowitą Portugalkę. Jej głos, interpretacje utworów i olśniewająca uroda sprawiają, że odbiorcy jej koncertów – spektakli zwykle kończą je długimi owacjami.

Kinga Rataj swoim głosem i w języku Królowej Fado – Amalii Rodrigues, opowiada nam o saudade – nostalgii, utracie, miłości, śmierci, nieokreślonej tęsknocie za niezrealizowanymi marzeniami. Ale Fado to nie tylko tristeza , to także smak wina, radość życia, energia, miłość… ta spełniona. Śpiew fado odzwierciedla Portugalczyków, ich wiarę w przeznaczenie, dominację duszy i serca nad rozumem. Podobnie jak inne formy muzyki ludowej takie jak hiszpańskie Flamenco, argentyńskie Tango, czy amerykański Blues, Fado nie można wytłumaczyć ani opisać. Jest to doświadczenie, które trzeba przeżyć.

Utwory z repertuaru m.in.: Amalii Rodrigues, Dulce Pontes, Beatrice Conceiçăo, Kinga Rataj ukazuje we własnych niepowtarzalnych interpretacjach, których dokonuje sięgając do stylistyki innych południowych kultur.

Na scenie zaprezentują się:

  • Kinga Rataj – śpiew
  • Marek Bazela – fortepian
  • Martin Złotnicki – gitara klasyczna
  • Michał Braszak – kontrabas
  • Gertruda Szymańska – instrumenty perkusyjne

Kinga Rataj | Tudo Isto é Fado
17 stycznia 2016 roku
Stary Klasztor
Wrocław

Dodaj komentarz