Odkłamany obraz warszawskiego getta

Dom Spotkań z Historią zaprasza na pokaz dokumentu Niedokończony film w cyklu prezentującym najlepsze filmy montażowe. Gościem spotkania będą: prof. Jacek Leociak (Instytut Badań Literackich PAN, Centrum Badań nad Zagładą Żydów) oraz Maciej Drygas, reżyser i dokumentalista.

Cykl „Drugie spojrzenie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl „Drugie spojrzenie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy rejestrowali i inscenizowali sceny z życia getta – kręcili je m.in. na ulicach miasta, wchodzili do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów w dzielnicy żydowskiej, pracowali nad filmem propagandowym. Nakręcono ponad godzinę materiału filmowego, a rolki zostały zabrane do Berlina. Film został jedynie wstępnie zmontowany. Materiały odnaleziono zaraz po wojnie i przez lata uważano je za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie.

Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu, uparcie analizując materiały źródłowe. Z jej filmu dowiadujemy się m.in. o okolicznościach powstania każdego ujęcia i o tym, które sceny są inscenizowane. Na Niedokończony film składają się wspomnienia i komentarze ocalonych, fragmenty materiałów nakręconych przez niemieckich operatorów, a także zeznania jednego z członków ekipy filmowej, Willy’ego Wista. Dzięki temu oglądamy odkłamany obraz warszawskiego getta. Niedokończony film to – jak napisał Zdzisław Pietrasik z „Polityki” – doskonałe studium nieudanej manipulacji.

Drugie spojrzenie – II wojna w filmie montażowym to autorski cykl Macieja Drygasa przygotowany z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i prezentowany przez Dom Spotkań z Historią. W cyklu pokazywane są znakomite filmy dokumentalne, w których wykorzystano istniejące już materiały archiwalne poddane ponownemu montażowi, czasem wzbogacone efektami dźwiękowymi, sugestywną muzyką czy wprowadzeniem koloru. Found footage films często łączą wartości artystyczne z dokumentacyjnymi.

Niedokończony film, reż. Yael Hersonski
W cyklu Drugie spojrzenie – II wojna w filmie montażowym
24 listopada 2015 roku, godz. 18.00
Kino Apolonia w Warszawie
Organizator: Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz