• 2015-11-23

Iwan Wyrypajew reżyseruje w Teatrze Powszechnym

Nieznośnie długie objęcia to najnowszy spektakl przygotowywany w Teatrze Powszechnym w Warszawie we współpracy z Teatrem Łaźnia Nowa. Sztuka Wyrypajewa będzie prezentowana na Festiwalu Boska Komedia, jednak widzowie z Warszawy również będą mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu już w grudniu.

„Nieznośnie długie objęcia”, reż. Iwan Wyrypajew, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nieznośnie długie objęcia”, reż. Iwan Wyrypajew, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akcja toczy się w Nowym Jorku i Berlinie. Troje bohaterów przyjeżdża do Nowego Jorku z Europy w poszukiwaniu „lepszego” życia. Jeden z bohaterów w tym mieście się urodził i wychował. Całej czwórce nie udaje się odnaleźć harmonii, ich życie przekształca się w koszmar. Nagle z każdym z nich dzieje się coś niezwykłego. Dochodzi do spotkania z kosmiczną świadomością i to spotkanie całkowicie odmienia ich życie.

Tę sztukę zamówił u mnie Deutsches Theater w Berlinie. Zamówił, to znaczy zaproponował napisanie sztuki o tym, o czym chcę. Jedynym warunkiem był termin oddania tekstu, otrzymałem na to jedynie pół roku. Udało mi się dotrzymać terminu. Premiera odbyła się w marcu tego roku. Byłem na niej i, niestety, aktorzy i reżyser zupełnie nie zrozumieli sztuki. Ale w żadnym wypadku nie mam o to pretensji, ponieważ to z jednej strony bardzo prosty temat, a z drugiej – niesamowicie trudny. Prosty – ponieważ tematem jest „realne, prawdziwe życie”, a trudny – ponieważ absolutna większość ludzi żyjących na planecie rzadko odczuwa łączność z życiem. I tego nie da się wytłumaczyć ani krytykom, ani aktorom. Dlatego że „prawdziwe życie” można zrozumieć tylko wówczas, kiedy dochodzi do prawdziwej łączności z tym życiem. A wracając do sztuki, powiem, że dla mnie ona jest przede wszystkim o języku. O stylu, o słowie, o pięknie frazy. Zapewne ta sztuka jest kontynuacją tego, co robiłem w Lipcu, gdzie okrucieństwo i piękno łączyło się w jedno, rodząc poezję. Jak można opisać rzeczywistość słowami? Nie da się. Ale słowa mogą wywoływać stan, który jest właśnie łącznością z życiem wewnątrz nas – mówi Iwan Wyrypajew.

Reżyseria: Iwan Wyrypajew,
Tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Scenografia: Anna Met
Kostiumy: Katarzyna Lewińska
Muzyka: Cazimir Liske
Inspicjent: Kuba Olszak
Obsada: Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Maciej Buchwald, Dobromir Dymecki.

Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie

Nieznośnie długie objęcia
Premiera w ramach Festiwalu Boska Komedia: 4 grudnia 2015 roku
Premiera w Teatrze Powszechnym: 11 grudnia 2015 roku
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Dodaj komentarz