Wieczór poetycki z Jerzym Kronholdem

Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu wraz z Towarzystwem Literackim im. Cypriana Norwida zaprasza na wieczór poetycki Jerzego Kronholda. Wydarzenie odbędzie się 26 listopada w sali im. Sichrawy w MCK Sokół. Spotkanie poprowadzi Joanna Zach – historyczka literatury, pracująca w Katedrze Krytyki Literackiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jerzy Kronhold (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Kronhold (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Kronhold urodził się w 1946 w Cieszynie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim; jest absolwentem wydziału reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Debiutował w 1972 w Wydawnictwie Literackim zbiorem wierszy Samopalenie. Od 1968 do 1975 należał do grupy „Teraz” razem z Julianem Kornhauserem i Adamem Zagajewskim. W latach 1970–1972 organizował zjazdy poetów w Cieszynie, które miały znaczenie formacyjne dla zjawiska nazwanego później Nową Falą. Uczestniczyli w nich m.in. Krzysztof Karasek, Jarosław Markiewicz, Ryszard Krynicki, Leszek Szaruga, Stanisław Barańczak, Adam Zagajewski, Włodzimierz Paźniewski, Wit Jaworski, Lothar Herbst i Janusz Styczeń.

Od 1980 roku do teraz poeta wydał 8 zbiorów: Baranek lawinyOda do ogniaNiżWiek brązuEpitafium dla LucySzlak jedwabnyWybór wierszy. Jego wiersze były tłumaczone m.in. na język angielski, niemiecki, rosyjski, serbski, węgierski, czeski i słowacki.

Mieszka w Puńcowie pod Cieszynem.

Jerzy Kronhold – wieczór poetycki
26 listopada 2015 roku, godz. 18.00
MCK Sokół w Nowym Sączu

Dodaj komentarz