• 2015-11-21

Bezgranicznie

3 grudnia rozpocznie się jubileuszowa edycja BMW Jazz Club, podczas której będzie można usłyszeć niezwykłych muzyków.

X edycja BMW Jazz Club „Bezgranicznie” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

X edycja BMW Jazz Club „Bezgranicznie” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Maria Jopek, która czuwa nad artystyczną stroną jubileuszowej edycji Jazz Clubu, przyznaje, że udało jej się stworzyć wspaniały team muzyków, którzy nigdy dotąd nie wystąpili razem. To będzie dla wszystkich świeże doświadczenie. Zabrzmią polskie motywy muzyczne – jazzowe, ludowe, klasyczne. Z naszą muzyką mierzyć będzie się genialny amerykański saksofonista Branford Marsalis. Towarzyszyć będzie mu grono zaproszonych przez Annę Marię Jopek muzyków.

Jak mówi wokalistka, Atom String Quartet wspaniale gra kompozycje Lutosławskiego i muzykę inspirowaną brzmieniami góralskimi. To zespół doskonale wpisujący się w ideę koncertu Bezgranicznie. Jego członkowie są w stanie zagrać każdą kompozycję klasyczną, ale są też doskonałymi improwizatorami. Marcin Wasilewski to pianista głęboko penetrujący świat brzmienia i harmonii. Na co dzień nagrywa dla kultowej wytwórni ECM. Nie często sięga po wątek polski w swojej muzyce, dlatego występ podczas tego koncertu będzie dla niego ciekawym wyzwaniem. Nutę przeszłości do tego nowoczesnego składu doda Maria Pomianowska, grająca prawdziwy polski folk na tradycyjnych instrumentach, takich jak m.in. suka biłgorajska. Specjalista od instrumentów perkusyjnych Mino Cinelu to artysta, o którym Anna Maria Jopek mówi, że zamienia rytm w tlen. Na dudukach i fletach rządzić będzie Pedro Nazaruk, a na basie – Robert Kubiszyn. Skład zespołu uzupełni dwóch wspaniałych i bardzo różnych wokalistów: Adam Strug, specjalizujący się w pieśni kurpiowskiej oraz Stanisław Soyka, który wystąpi wyłącznie podczas koncertu w Warszawie.

Anna Maria Jopek chce, aby muzycy wspólnie szukali będą dźwięków pomiędzy światami – pomiędzy klasyką a folkiem, pomiędzy graniem historycznym a graniem współczesnym. Muzyka jest najlepsza wtedy, gdy jesteśmy otwarci na to, co się wydarzy na scenie” – dodaje Branford Marsalis.

Jazzowy superband usłyszeć można będzie podczas trzech koncertów X BMW Jazz Club Bezgranicznie:

  • 3 grudnia w Bielskim Centrum Kultury,
  • 4 grudnia w Teatrze Wielkim w Warszawie,
  • 7 grudnia w Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

X BMW Jazz Club Bezgranicznie
Od 3 do 7 grudnia 2015 roku
Bielsko-Biała, Warszawa, Szczecin

Dodaj komentarz