• 2015-11-20

Retrospektywa Wima Wendersa

Sukces najnowszego filmu dokumentalnego Wima Wendersa Sól ziemi spowodował nową falę zainteresowania tym wyjątkowym twórcą kina. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z uniwersum Wendersa i dla tych, którzy chcą zobaczyć jego wcześniejsze filmy na dużym ekranie podczas festiwalu Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi zostanie przedstawiona retrospektywa jego filmów. Odpowiada za nią Goethe-Institut w Warszawie.

Wim Wenders, fot. Peter Lindbergh (źródło: materiały prasowe)

Wim Wenders, fot. Peter Lindbergh (źródło: materiały prasowe)

Na festiwalu będzie można obejrzeć serię filmów dokumentalnych i fabularnych. Wśród nich znajdują się: Pokój 666Tokyo-GaNick’s Film – Lightning over WaterO jednym takim, co wyruszył w świat – Wim Wenders wczesne lata, klasyk Niebo nad Berlinem oraz jego kontynuacja Tak daleko, tak blisko i, uhonorowany Nagrodą Publiczności podczas 12. Docs Against Gravity Film Festival, dokument Sól ziemi.

Wim Wenders, wyróżniony podczas tegorocznego Berlinale nagrodą honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt pracy twórczej, którego filmy wielokrotnie były nominowane do Oscara, jest jednym z pionierów Młodego Niemieckiego Filmu lat 70., co przyniosło mu międzynarodową sławę. Jako reżyser, scenarzysta, producent i fotograf należy do najważniejszych twórców współczesnego kina niemieckiego. Stworzył wiele nowatorskich filmów dokumentalnych, prezentowane na całym świecie wystawy fotograficzne, albumy, książki filmowe oraz zbiory tekstów.

Festiwal Cinergia będzie się odbywał od 27 listopada do 24 grudnia. To jedyny w Polsce festiwal poświęcony wyłącznie prezentacji nowego kina Starego Kontynentu.

Retrospektywa filmów dokumentalnych Wima Wendersa
W ramach Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia w Łodzi
Od 27 listopada do 24 grudnia 2015 roku
Łódź

Dodaj komentarz