• 2015-11-20

X Festiwal Jazzowy Made in Chicago

Od 27 do 29 listopada w Poznaniu będzie trwała 10 edycja Festiwalu Jazzowego Made in Chicago. Koncerty odbędą się  w Estradzie Poznańskiej oraz w Centrum Kultury Zamek.

X Festiwal Jazzowy Made in Chicago − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

X Festiwal Jazzowy Made in Chicago − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczny Made in Chicago będzie kontynuował linię programową wypracowaną przez poprzednie edycje. W Poznaniu ponownie pojawią się chicagowscy muzycy, aktywnie działający w stowarzyszeniu AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians – Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kreatywnych Muzyków). Od poniedziałku 16 listopada w Poznaniu goszczą już Mwate Bowdena, Renee Baker oraz Tomeke Reid, którzy prowadzą dwutygodniową rezydencję warsztatową.

Mwata Bowden swoją przygodą z jazzem rozpoczął grą na saksofonie barytonowym i współpracą z big bandami i składami R&B, które świeciły swoje triumfy w Chicago w latach 60. To doświadczenie utorowało Bowdenowi drogę do AACM w Chicago. W ciągu ostatnich lat, osiągnął mistrzowski poziom w grze na saksofonie barytonowym klarnecie. Jeden z ulubieńców poznańskiej publiczności, dlatego też pojawi się ponownie podczas jubileuszowej edycji festiwalu.

Renee Baker to klasycznie wykształcona skrzypaczka i wiolonczelistka. Artystka prowadzi kilka własnych zespołów, jak: FAQ (Faith Action Quorum), Mantra Blue Free Orchestra, oraz Connoisseur Musica String Ensemble. Prócz tego jest też aktywną członkinią dużych zespołów, jak Chicago Jazz Philharmonic i Chicago Jazz Orchestra i utalentowaną kompozytorką. Artystka prowadzi agencję RCB Arts Management, reprezentującą niezależnych muzyków. Uczestnicy i uczestniczki rezydencji warsztatowej mają też niebywałą okazję pracy z wiolonczelistka, należąca do nowego pokolenia muzyków jazzowych z Chicago – Tomeką Reid. Charakterystyczne, niezwykle bogate i zdecydowane brzmienie jej instrumentu, jest natychmiast rozpoznawalne, zarówno w małych jak i dużych składach. Artystka nie stroni od klasycznego repertuaru jak i punku, hip hopu, czy kreatywnej improwizacji. Prócz tego jest bardzo aktywna na scenie muzycznej Chicago, współpracuje m.in. z Nicole Mitchell (Black Earth Ensemble, Great Black Music Ensemble), Dee Alexander (Evolution Quartet), Jeffem Parkerem czy Fredem Longberg-Holmem.

X Festiwal Jazzowy Made in Chicago
Od 27 do 29 listopada 2015 roku
Estrada Poznańska
Poznań

Dodaj komentarz