• 2015-11-19

Komediant Thomasa Bernharda w Łodzi

Opowieść o frustracji i niespełnieniu, na podstawie dramatu Thomasa Bernharda, będzie można zobaczyć już niedługo na Scenie Kameralnej Teatru im. Jaracza w Łodzi. Właśnie trwają intensywne próby spektaklu Komediant. Premiera za miesiąc – 18 grudnia.

„Komedian”, reż. Agniszka Olsten, fot. Marcin Nowak (źródło: materiały organizatora)

„Komedian”, reż. Agniszka Olsten, fot. Marcin Nowak (źródło: materiały organizatora)

Dramat Thomasa Bernharda Komediant jest opowieścią o frustracji i niespełnieniu, która spotyka podstarzałego aktora. Bruscon mimo wszystko nadal pielęgnuje w sobie poczucie ogromnego talentu i wartości. Wraz z rodziną, która jest jego zespołem teatralnym, i ze spektaklem, który uważa za swoje opus magnum, jeździ po małych miastach i wystawia na scenach, które bardziej służą zabawom tanecznym niż wielkiemu repertuarowi teatralnemu. Niezadowolony aktor przenosi swoje frustracje na rodzinę, stając się toksycznym mężem i ojcem. Nie umiejąc znaleźć rozwiązania problemów w sobie, obarcza tym zadaniem żonę i dzieci. Te wszystkie uwikłania powodują, że teatr Bruscona staje się psychoterapią i oddala się od sztuki. Ten toksyczny rodzinny układ jest dobrym materiałem do przyjrzenia się kondycji aktora oraz teatru we współczesnej kulturze.

Przygotowując premierę Komedianta, interesuje nas nie sama historia Bruscona, ale bardziej opowieść o statusie aktora. Ważnym wydaje się znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy aktorstwo to jeszcze powołanie, misja czy już tylko zawód, a teatr to przestrzeń dialogu i dyskusji czy miejsce czystej i szlachetnej rozrywki. Te fundamentalne pytania dotyczące profesji i zawodu są również pytaniami o kondycję współczesnych ludzi, o ich poczucie wartości, o frustracje wynikające z niemożliwości wypełnienia stawianych nam społecznie wymagań. Te wszystkie aspekty powodują, że tekst Bernharda staje się ostrą krytyką rzeczywistości opartej na posiadaniu i konsumowaniu, która mimo że jest stworzona dla ludzi, staje się nieludzka – mówią twórcy.

Reżyseria: Agnieszki Olsten
Muzyka: Jakub Suchar
Scenografia i kostiumy: Joanna Kaczyńska
Obsada: Agnieszka Kwietniewska, Agnieszka Więdłocha, Urszula Gryczewska, Dorota Kiełkowicz, Marcin Korcz i inni.

Komediant
Premiera: 18 i 19 grudnia 2015 roku
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Dodaj komentarz